Lotnisko Gdańsk Lecha Wałęsy - 5 ciekawostek

23 marca 2022
Lotnisko Gdańsk Lecha Wałęsy - 5 ciekawostek Photo by Krzysztof Kowalik on Unsplash

Port lotniczy im. Lecha Wałęsy to międzynarodowe lotnisko położone w gdańskiej dzielnicy Matarnia. Liczba odprawianych pasażerów klasyfikuje obiekt jako 3. polski port lotniczy. Obecnie posiada 70 połączeń rejsowych, a liczba czarterów cały czas wzrasta. Port lotniczy zlokalizowany jest w odległości 10 km od centrum Gdańska i Sopotu oraz ok. 23 km od Gdyni. Obiekt znajduje się nieopodal trójmiejskiej obwodnicy. Parking przy lotnisku w Gdańsku oferuje 6 stref postoju, w tym strefę krótkiego parkowania Kiss&Fly. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat obiektu.

1. Pierwszy cywilny port lotniczy powstał po I wojnie światowej

Gdańsk posiadał cywilny port lotniczy od 1919 roku. Lotnisko powstało na bazie obiektu wojskowego z 1910 roku, który był położony we Wrzeszczu, dawnej dzielnicy Danzig-Langfuhr. W tym czasie obiekt był administrowany przez senat wolnego miasta Gdańsk. W latach 20. lotnisko było popularne na arenie międzynarodowej. Stało się nie tylko obiektem docelowym, ale i tranzytowym. Korzystały z niego samoloty różnorodnych towarzystw. Port lotniczy obsługiwał połączenia z Berlinem, Hamburgiem, Moskwą, Lwowem, czy Insterburgiem. W tym czasie uruchomiono stałe połączenia ze Szczecinem, Elblągiem, Malborkiem, Królewcem, Olsztynem i Warszawą.

2. Lotnisko w Gdańsku nie było jedynym na terenie Trójmiasta

W latach 1935-1939 na terenie dzielnicy Rumi-Zagórz funkcjonował port lotniczy w Gdyni. Obecnie znajduje się tam zabudowa mieszkaniowa. Gdyńskie lotnisko oficjalnie otwarto 1 maja 1935 roku. Tego samego dnia w kierunku stolicy odleciał z niego pierwszy samolot. Co roku obiekt obsługiwał 3000 pasażerów. Podróżni mogli się tu przesiąść na lot do Gdańska, a blisko znajdująca się zelektryfikowana kolej zapewniała połączenie z kilkoma stolicami państw europejskich. Na początku II wojny światowej, lotnisko zmieniono na wojskowe, a w 1945 roku budynek dworca zniszczono i nigdy nie odbudowano.

3. Pierwsza linia lotnicza na terenie obiektu w Gdańsku

Pierwsza polska regularna linia lotnicza została uruchomiona 5 września 1922 roku na terenie portu lotniczego w Gdańsku. Była obsługiwana przez przedsiębiorstwo „Aerolloyd”. W tym czasie na gdańskim lotnisku lądowały samoloty typu Junkers F-13, Fokker-VII/1M, PWS-24, Lockheed L-10A, czy Lockheed L-14H. Polskie przedsiębiorstwo obsługiwało trasę Gdańsk-Warszawa-Lwów. Wówczas przeciętna liczba odprawianych podróżnych wynosiła 1500 osób rocznie. Do 1974 roku lotnisko obsługiwało linie łączące Gdańsk z każdym większym miastem w Polsce.

4. Pierwszy polski port lotniczy w Polsce

Pierwszy polski port lotniczy, którym jest lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, wybudowano całkowicie od podstaw. Prace budowlane rozpoczęto w 1971 roku, a zakończono w 1974 roku. Pod jego budowę przeznaczono 350 ha ziemi, w tym 38 ha lasu. Lotnisko powstało w Rębiechowie, ponieważ dzielnica Gdańsk-Wrzeszcz była otoczona zabudową mieszkalną, nie miała już żadnego potencjału, a obiektu nie dało się rozbudować. 1 maja 1974 roku na lotnisku Gdańsk-Rębiechowo wylądował pierwszy samolot lecący z Wrocławia, a oficjalnie otwarcie nastąpiło dzień później – 2 maja 1974 roku.

5. 30 kwietnia 1993 roku port lotniczy został przekształcony w kapitałową spółkę prawa handlowego

W 1993 roku port lotniczy stał się zorientowaną kapitałowo spółką prawa handlowego, która strukturami odpowiadała przedsiębiorstwom krajów Unii Europejskiej. Obecnie jego właścicielami są miejscowe władze samorządowe, takie jak: województwo pomorskie, miasto Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. W 1997 roku na terenie portu lotniczego wybudowano pierwszy terminal odpowiadający standardom europejskim, a w 2012 roku kolejny, który już w 2015 został przebudowany.

Obecnie z gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy korzysta rocznie kilka milionów pasażerów. W 2020 roku ruch lotniczy został nieco ograniczony ze względu na pandemię COVID-19, ale po kilku tygodniach przerwy wznowiono połączenia krajowe, a następnie międzynarodowe. Lotnisko cały czas się rozbudowuje, oferując pasażerom coraz lepsze udogodnienia, m.in. duży parking lotnisko Gdańsk. Rezerwacja miejsca postojowego jest niezwykle prosta, a sam obiekt oferuje aż 6 stref parkingowych, aby zapewnić postój wszystkim podróżującym.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.