Lotnisko Gdańsk Lecha Wałęsy - 5 ciekawostek

March 23, 2022
krzysztof-kowalik-30n-XfFL7WU-unsplash (1).jpg Photo by Krzysztof Kowalik on Unsplash

Port lotniczy im. Lecha Wałęsy to międzynarodowe lotnisko położone w gdańskiej dzielnicy Matarnia. Liczba odprawianych pasażerów klasyfikuje obiekt jako 3. polski port lotniczy. Obecnie posiada 70 połączeń rejsowych, a liczba czarterów cały czas wzrasta. Port lotniczy zlokalizowany jest w odległości 10 km od centrum Gdańska i Sopotu oraz ok. 23 km od Gdyni. Obiekt znajduje się nieopodal trójmiejskiej obwodnicy. Parking przy lotnisku w Gdańsku oferuje 6 stref postoju, w tym strefę krótkiego parkowania Kiss&Fly. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat obiektu.

1. Pierwszy cywilny port lotniczy powstał po I wojnie światowej

Gdańsk posiadał cywilny port lotniczy od 1919 roku. Lotnisko powstało na bazie obiektu wojskowego z 1910 roku, który był położony we Wrzeszczu, dawnej dzielnicy Danzig-Langfuhr. W tym czasie obiekt był administrowany przez senat wolnego miasta Gdańsk. W latach 20. lotnisko było popularne na arenie międzynarodowej. Stało się nie tylko obiektem docelowym, ale i tranzytowym. Korzystały z niego samoloty różnorodnych towarzystw. Port lotniczy obsługiwał połączenia z Berlinem, Hamburgiem, Moskwą, Lwowem, czy Insterburgiem. W tym czasie uruchomiono stałe połączenia ze Szczecinem, Elblągiem, Malborkiem, Królewcem, Olsztynem i Warszawą.

2. Lotnisko w Gdańsku nie było jedynym na terenie Trójmiasta

W latach 1935-1939 na terenie dzielnicy Rumi-Zagórz funkcjonował port lotniczy w Gdyni. Obecnie znajduje się tam zabudowa mieszkaniowa. Gdyńskie lotnisko oficjalnie otwarto 1 maja 1935 roku. Tego samego dnia w kierunku stolicy odleciał z niego pierwszy samolot. Co roku obiekt obsługiwał 3000 pasażerów. Podróżni mogli się tu przesiąść na lot do Gdańska, a blisko znajdująca się zelektryfikowana kolej zapewniała połączenie z kilkoma stolicami państw europejskich. Na początku II wojny światowej, lotnisko zmieniono na wojskowe, a w 1945 roku budynek dworca zniszczono i nigdy nie odbudowano.

3. Pierwsza linia lotnicza na terenie obiektu w Gdańsku

Pierwsza polska regularna linia lotnicza została uruchomiona 5 września 1922 roku na terenie portu lotniczego w Gdańsku. Była obsługiwana przez przedsiębiorstwo „Aerolloyd”. W tym czasie na gdańskim lotnisku lądowały samoloty typu Junkers F-13, Fokker-VII/1M, PWS-24, Lockheed L-10A, czy Lockheed L-14H. Polskie przedsiębiorstwo obsługiwało trasę Gdańsk-Warszawa-Lwów. Wówczas przeciętna liczba odprawianych podróżnych wynosiła 1500 osób rocznie. Do 1974 roku lotnisko obsługiwało linie łączące Gdańsk z każdym większym miastem w Polsce.

4. Pierwszy polski port lotniczy w Polsce

Pierwszy polski port lotniczy, którym jest lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, wybudowano całkowicie od podstaw. Prace budowlane rozpoczęto w 1971 roku, a zakończono w 1974 roku. Pod jego budowę przeznaczono 350 ha ziemi, w tym 38 ha lasu. Lotnisko powstało w Rębiechowie, ponieważ dzielnica Gdańsk-Wrzeszcz była otoczona zabudową mieszkalną, nie miała już żadnego potencjału, a obiektu nie dało się rozbudować. 1 maja 1974 roku na lotnisku Gdańsk-Rębiechowo wylądował pierwszy samolot lecący z Wrocławia, a oficjalnie otwarcie nastąpiło dzień później – 2 maja 1974 roku.

5. 30 kwietnia 1993 roku port lotniczy został przekształcony w kapitałową spółkę prawa handlowego

W 1993 roku port lotniczy stał się zorientowaną kapitałowo spółką prawa handlowego, która strukturami odpowiadała przedsiębiorstwom krajów Unii Europejskiej. Obecnie jego właścicielami są miejscowe władze samorządowe, takie jak: województwo pomorskie, miasto Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. W 1997 roku na terenie portu lotniczego wybudowano pierwszy terminal odpowiadający standardom europejskim, a w 2012 roku kolejny, który już w 2015 został przebudowany.

Obecnie z gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy korzysta rocznie kilka milionów pasażerów. W 2020 roku ruch lotniczy został nieco ograniczony ze względu na pandemię COVID-19, ale po kilku tygodniach przerwy wznowiono połączenia krajowe, a następnie międzynarodowe. Lotnisko cały czas się rozbudowuje, oferując pasażerom coraz lepsze udogodnienia, m.in. duży parking lotnisko Gdańsk. Rezerwacja miejsca postojowego jest niezwykle prosta, a sam obiekt oferuje aż 6 stref parkingowych, aby zapewnić postój wszystkim podróżującym.

Parking przy lotnisku

Porównaj ceny usług długoterminowych parkingów lotniskowych

lotnisko parking warszawa chopin
Parking przy lotnisku
Warszawa Chopin
lotnisko parking warszawa modlin
Parking przy lotnisku
Warszawa Modlin
lotnisko parking poznań ławica
Parking przy lotnisku
Poznań Ławica
lotnisko parking katowice pyrzowice
Parking przy lotnisku
Katowice Pyrzowice
lotnisko parking wrocław
Parking przy lotnisku
Wrocław
lotnisko parking gdańsk
Parking przy lotnisku
Gdańsk
lotnisko parking kraków balice
Parking przy lotnisku
Kraków Balice
lotnisko parking bydgoszcz
Parking przy lotnisku
Bydgoszcz
lotnisko parking drezno
Parking przy lotnisku
Drezno
lotnisko parking brno tuřany
Parking przy lotnisku
Brno Tuřany
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.