Ile ma pas startowy na lotnisku Chopina w Warszawie?

21 grudnia 2023
Ile ma pas startowy na lotnisku Chopina w Warszawie?

Lotnisko Chopina w Warszawie to “serce” polskiego transportu lotniczego, które zasłynęło nie tylko swym rozmiarem, ale również imponującą infrastrukturą. Wśród kluczowych elementów tego portu lotniczego wyróżniają się m.in. drogi startowe na Okęciu: droga startowa 11-29 i droga startowa 15-33, które odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i efektywności operacji lotniczych

Droga startowa (z ang. Runway) to ściśle określona, prostokątna powierzchnia na lotnisku przygotowana do startu i lądowania samolotów. Warto mieć na uwadze fakt, że długość drogi startowej stanowi o klasie lotniska, a Lotnisko Chopina to pierwszy port lotniczy w Polsce z kategorią IIIA (CAT IIIA).

Pas startowy (Runway strip) jest z zasady większy niż sama droga startowa, a jego wymiary są zależne od kodu referencyjnego lotniska. Warsaw Chopin Airport ma kod referencyjny 4E, co oznacza gotowość portu lotniczego do obsługi samolotów o większych rozmiarach. Cyfra 4 w kodzie referencyjnym lotniska oznacza, że lotnisko posiada drogę startową o dostępności 1800 metrów lub więcej. Sprawdźmy zatem - ile metrów ma pas startowy na lotnisku Chopina w Warszawie?

  • Lotnisko Chopina i Okęcie - dwa pasy startowe i jedno lotnisko
  • Lotnisko Chopina - drogi startowe
  • Warsaw Chopin Airport - modernizacja i przyszłość

Lotnisko Chopina i Okęcie - dwa pasy startowe i jedno lotnisko

Czy lotnisko Chopina i Okęcie to to samo? Tak, Lotnisko Chopina i Lotnisko Okęcie to to samo miejsce w Warszawie. "Okęcie" to potoczna nazwa warszawskiego lotniska, która jest nadal używana przez wiele osób w Polsce, mimo oficjalnej zmiany nazwy portu lotniczego w 2010 roku.

Lotnisko Chopina dysponuje dwiema drogami startowymi i jest to Droga 15-33 oraz Droga 11-29. Każda z tych dróg startowych na warszawskim lotnisku posiada unikalne cechy i pełni określone funkcje, umożliwiające obsługę różnorodnych rodzajów samolotów oraz radzenie sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi podczas startów i lądowań statków powietrznych.

Lotnisko Chopina - drogi startowe

Operacje lotnicze na Lotnisku Chopina w Warszawie odbywają się na dwóch, asfaltobetonowych drogach startowych i są to:

  • Droga startowa nr 1 (11-29, Ursynów - Ursus) - o długości 2 800 metrów, szerokości 50 metrów i nośności PCN 77 R/A/W/T. Jest to krótsza droga startowa na Lotnisku Chopina, często wykorzystywana do lądowań samolotów przy wiatrach z kierunku zachodniego.

  • Droga startowa nr 3 (15-33, Piaseczno - Ochota/Wola/Bemowo) - o długości 3 690 metrów, szerokości 60 metrów i nośności PCN 88 F/C/X/T. Długa droga startowa na Okęciu, doskonała do startów samolotów przy wiatrach ze wschodu.

Warto zauważyć, że lotnisko Chopina ma najdłuższe drogi startowe w Polsce.

Warsaw Chopin Airport - modernizacja i przyszłość

Warsaw Chopin Airport zajmuje powierzchnię ponad 800 hektarów, ale obecnie sytuacja lotniska może być postrzegana jako ograniczająca dla perspektyw długofalowego rozwoju. Ale Okęcie nieustannie się modernizuje, dostosowując się do rosnących potrzeb podróżnych oraz wymagań infrastruktury lotniczej.

Na uwagę zasługuje fakt, że w 2019 roku Lotnisko Chopina wprowadziło biometryczne bramki ABC do samodzielnej odprawy paszportowej. Lotnisko Chopina to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią, tworząc dynamiczne i nowoczesne centrum komunikacyjne, gotowe obsłużyć podróżnych z całego świata!

Podróżniku! Zarządzaj swoją podróżą już od pierwszego kroku - rezerwując parking na lotnisku Chopina wcześniej masz pewność spokojnej podróży swoim samochodem!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.