Lotnisko Warszawa Chopina (Okęcie) – 5 ciekawostek

January 6, 2022
Warsaw_Chopin_Airport_logo.jpg Photo by Vampir2011 on wikimedia.org

Lotnisko Warszawa Chopina to największy polski port lotniczy. Obsługuje średnio 36% wszystkich podróżujących do Polski i za granicę. Obiekt oferuje loty rozkładowe, czarterowe i cargo. Obecnie jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT, a także służy jako baza operacyjna Wizz Air. Port znajduje się w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum stolicy. Parking przy lotnisku Warszawa Okęcie oferuje 3240 miejsc postojowych i 89 miejsc w strefie Kiss&Fly. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat tego portu lotniczego.

1. Port lotniczy Warszawa Chopina to jeden z najstarszych obiektów w Polsce

Port lotniczy Warszawa Okęcie powstał na terenie dawnego lotniska mokotowskiego, które zostało zlikwidowane w 1918 roku. W tamtym czasie obiekt pełnił funkcję lotniska cywilnego oraz wojskowego. Na początku Okęcie było jednym z trzech planowanych portów. Pozostałe dwa miały być zlokalizowane w Gocławiu i Bielanach. Okęcie zostało najszybciej oddane, uruchomiono go już w 1934 roku. Miało być lotniskiem wojskowym, ale w tamtym czasie przeniesiono na nie ruch pasażerski. W jego uroczystym otwarciu udział wzięli prezydent Ignacy Mościcki i premier Janusz Jędrzejewicz. Mszę świętą odprawił biskup polowy Józef Gawlina.

2. Lotnisko zostało częściowo zniszczone w 1939 roku

W czasie II wojny światowej głównym celem ataków było lotnisko Warszawa Okęcie. Wtedy zbombardowano jeden pas startowy, kilka hangarów, wszystkie składy paliwa, a sieć wodociągowa i elektryczna została przerwana. 8 września 1939 roku lotnisko zajęli niemieccy żołnierze. Zostało ono przez nich prowizorycznie naprawione. W czasie okupacji niemieckiej obiekt był wykorzystywany jako lotnisko transportowe. 1 sierpnia 1944 roku port został zaatakowany przez powstańców, do których nie dotarła informacja o odwołaniu rozkazu. Podczas wydarzenia zginęło 120 osób i wszyscy dowódcy. Następnie Niemcy zaczęli niszczyć infrastrukturę obiektu.

3. Różne nazwy lotniska

Od 1939 roku port lotniczy nosił nazwy: Port Lotniczy Warszawa-Okęcie oraz Centralny Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. W 2001 roku lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina, ale dopiero w 2010 roku nazwa „Lotnisko Chopina” została oficjalnie zarejestrowana. Obecnie tytuł budzi kontrowersje, ponieważ Polacy nadal nazywają port lotniczy Okęciem, a zarząd obiektu uważa, że nazwisko Chopin jest marką niosącą określone wartości, dzięki czemu lotnisko powinno stać się bardziej rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.

4. To najnowocześniejszy obiekt w Polsce

Lotnisko jest najnowocześniejszym tego typu obiektem na terenie Polski. Przyjmuje podróżnych z różnych krajów, tym samym oferując 100 stałych połączeń lotniczych na terenie kraju i całego świata. Do obiektu kursuje Szybka Kolej Miejska oraz komunikacja miejska. Dojazd własnym samochodem również jest łatwy, a wiele miejsc postojowych oferuje parking lotnisko Warszawa Chopina. Rezerwacja jest prosta i przebiega sprawnie. Obiekt ma wiele udogodnień dla podróżnych, więc korzystanie z niego jest niezwykle komfortowe.

5. Nowoczesne transportowce

Lotnisko przyjmuje nowoczesne transportowce. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak czasami na płycie portu można zobaczyć unikalne maszyny. 28 grudnia 2021 roku lotnisko Chopina odwiedził najrzadszy samolot na świecie – Airbus Beluga. Przez wielu nazywany jest najbrzydszą maszyną, a wyglądem przypomina wielkiego wieloryba. Ma niezwykle dziwaczne kształty, a jego gabaryty są nieporównywalne z żadnym innym samolotem. Zazwyczaj transportuje inne podniebne maszyny lub części do nich.

Parking przy lotnisku

Porównaj ceny usług długoterminowych parkingów lotniskowych

lotnisko parking warszawa chopin
Parking przy lotnisku
Warszawa Chopin
lotnisko parking warszawa modlin
Parking przy lotnisku
Warszawa Modlin
lotnisko parking poznań ławica
Parking przy lotnisku
Poznań Ławica
lotnisko parking katowice pyrzowice
Parking przy lotnisku
Katowice Pyrzowice
lotnisko parking wrocław
Parking przy lotnisku
Wrocław
lotnisko parking gdańsk
Parking przy lotnisku
Gdańsk
lotnisko parking kraków balice
Parking przy lotnisku
Kraków Balice
lotnisko parking bydgoszcz
Parking przy lotnisku
Bydgoszcz
lotnisko parking drezno
Parking przy lotnisku
Drezno
lotnisko parking brno tuřany
Parking przy lotnisku
Brno Tuřany
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.