Czy lotnisko Chopina i Okęcie to to samo miejsce? - Ile jest lotnisk w Warszawie?

27 października 2023
Czy lotnisko Chopina i Okęcie to to samo miejsce? - Ile jest lotnisk w Warszawie?

Czy lotnisko Chopina i Okęcie to to samo lotnisko? Wiele osób podróżujących samolotem z Warszawy i zagranicznych turystów podczas wakacyjnych wojaży po Polsce, może być czasem zdezorientowanych, próbując zrozumieć, czy Lotnisko Chopina i Lotnisko Okęcie to faktycznie to samo miejsce. Aby wyjaśnić tę kwestię, warto przyjrzeć się historii i ewolucji nazwy największego portu lotniczego w Polsce. Ile jest lotnisk w Warszawie? Czy lotnisko Okęcie to to samo co lotnisko Chopina? Sprawdźmy to!

Może Cię również zainteresować:

Czy w Warszawie są dwa lotniska?

Na terenie aglomeracji warszawskiej zlokalizowane są 2 lotniska: Warsaw Chopin Airport i Warsaw Modlin Airport. Warsaw Chopin Airport, czyli Lotnisko Chopina vel Okęcie to największy, międzynarodowy port lotniczy w Polsce i główne lotnisko obsługujące Warszawę. Lotnisko Chopina położone jest w warszawskiej dzielnicy Włochy, na osiedlu Okęcie, oddalonym zaledwie o około 8 km na południowy zachód od centrum miasta. Chopin Airport jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT i bazą operacyjną Wizz Air.

Warsaw Modlin Airport, to międzynarodowy port lotniczy zlokalizowany około 40 km od ścisłego centrum stolicy - w Nowym Dworze Mazowieckim. Lotnisko Modlin jest mniejsze niż lotnisko Chopina i w głównej mierze obsługuje tanie linie lotnicze (np. Ryanair). Port lotniczy Modlin to port pomocniczy, tzn. drugie lotnisko dla Warszawy, które obsługuje część ruchu lotniczego kierowanego dotychczas na Lotnisko Chopina.

Czy lotnisko Okęcie i Lotnisko Chopina to to samo?

Lotnisko Chopina i Lotnisko Okęcie to to samo miejsce. "Okęcie" to potoczna nazwa lotniska w Warszawie, która jest nadal używana przez wielu ludzi w Polsce, mimo oficjalnej zmiany nazwy na "Lotnisko Chopina." Wiele osób w Polsce nadal używa zwyczajowej nazwy "Lotnisko Okęcie," bo wynika to z historii tego miejsca. W Polsce, po 1918 zapadła decyzja o budowie trzech nowych lotnisk, m.in. lotniska wojskowego na Okęciu, a w kolejnych latach przeniesiono na Okęcie ruch pasażerski, co doprowadziło do rozbudowy Centralnego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

Dlaczego lotnisko Chopina to Okęcie?

Dlaczego lotnisko Chopina to Okęcie? Szczegółowe wyjaśnienie na temat ewolucji nazwy lotniska w Warszawie możemy znaleźć na stronach Wikipedii. Pod hasłem Lotnisko Chopina w Warszawie, zawarte zostały m.in. takie oto informacje:

“Od momentu swojego otwarcia w 1934 lotnisko nosiło nazwy: Port Lotniczy Warszawa-Okęcie i Centralny Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. W 2001 lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina. W styczniu 2010 zarejestrowano w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego nową, obowiązującą obecnie formalnie nazwę, Lotnisko Chopina.Zmiana ta jest przedmiotem kontrowersji, i jak wskazuje wiele doniesień medialnych, nie zmieniła dominującej wśród mieszkańców miasta konwencji nazywania lotniska „Okęciem”. Zmianę nazwy lotniska uzasadniano m.in. tym, iż nazwa Okęcie „jest nazwą zwyczajową znaną głównie Polakom, która z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast Lotnisko Chopina jest marką niosącą określone wartości, na bazie której znacznie łatwiej budować pozycję i rozpoznawalność portu w Polsce i na świecie."

Krótkie podsumowanie:

Ile jest lotnisk w Warszawie?

Na terenie aglomeracji warszawskiej zlokalizowane są 2 lotniska: Warsaw Chopin Airport i Warsaw Modlin Airport.

Czy lotnisko Chopina i Okęcie to to samo miejsce?

Lotnisko Chopina i lotnisko Okęcie to w rzeczywistości to samo lotnisko w Warszawie. W Polsce, obie nazwy lotniska są nadal używane, ale oficjalnie port lotniczy w stolicy to "Lotnisko Chopina". Ważne jest, aby wiedzieć to podczas planowania podróży samolotem, aby uniknąć nieporozumień podczas dojazdu na lotnisko w Warszawie.

Czytaj również: Jak odebrać kogoś z lotniska Chopina samochodem?

Jeśli planujesz podróż samolotem z lotniska Chopina w Warszawie, masz naprawdę wiele możliwości na krótkoterminowe i długoterminowe parkowanie samochodu. Jak zaoszczędzić czas i zagwarantować sobie wygodne i tanie miejsce parkingowe tuż przy lotnisku? Najtańszy parking lotnisko Chopina, ta oferta NextPark, zapewnia wyselekcjonowane, a jednocześnie ogólnodostępne i tanie usługi w zakresie parkowania samochodu przy porcie lotniczym Okęcie, czyli Warsaw Chopin Airport.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.