Lotnisko Wrocław - 5 ciekawostek

January 26, 2022
photo-1545488286-6fe608f23485.jpg Photo by Mika Baumeister on Unsplash

Lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu to 4. największy polski port lotniczy. Położony jest w dzielnicy Strachowice znajdującej się na obrzeżach miasta. Obiekt oferuje loty rozkładowe, cargo, a w okresie letnim również czarterowe. Łącznie obsługuje go 10 regularnych linii lotniczych. Port znajduje się w odległości ok. 10 km na zachód od centrum miasta. Parking przy lotnisku we Wrocławiu oferuje 4 strefy do parkowania, w tym dogodnie położone miejsca krótkiego postoju Kiss&Fly oraz VIP. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat obiektu.

1. Lotnisko im. Mikołaja Kopernika nie było pierwszym we Wrocławiu

Niewiele osób ma świadomość, że nowoczesne lotnisko we Wrocławiu nie było pierwszym. Wrocławianie mogli już podniebnie podróżować w 1782 roku. Wtedy na terenie Ostrowa Tumskiego utworzono lotnisko, gdzie oferowano przeloty balonem. Z kolei pierwszy prawdziwy port lotniczy powstał w 1910 rok. Został zbudowany przez wojsko niemieckie i był systematycznie rozbudowywany. W tym czasie powstał kolejny obiekt – lotnisko Gądów. Stamtąd statki powietrzne docierały do Szczecina, Drezna, czy Berlina. Najsmutniejsza ciekawostka dotyczy obiektu przy Placu Grunwaldzkim. Pas startowy został bardzo szybko wybudowany, pochłonął życie 15 tysięcy osób, a wystartował z niego tylko jeden samolot w maju 1945 roku. Z kolei obecny port lotniczy wybudowano w 1938 roku.

2. Lotnisko było portem wojskowym

Lotnisko wybudowano w 1938 roku na potrzeby niemieckiego wojska, a po wojnie zostało przejęte przez Armię Radziecką. Od czerwca 1945 roku mogło obsługiwać loty cywilne, ale w okresie 1946-1958 służyło tylko i wyłącznie działaniom militarnym. Kursy pasażerskie odbywały się z małego, trawiastego portu, który znajdował się w okolicach Gądowa. Od 1958 roku obiekt włączono w sieć stałych połączeń krajowych. Loty odbywały się do takich miejsc jak Warszawa, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków, Rzeszów czy Gdańsk.

3. W 2005 roku nadano lotnisku imię Mikołaja Kopernika

W dniu 6 grudnia 2005 roku Mikołaj Kopernik stał się patronem wrocławskiego lotniska. To wybitny, polski astronom znany na całym świecie, dlatego wybrano go na patrona wrocławskiego lotniska. Co więcej, naukowiec pobierał nauki we Wrocławiu, a w 1503 roku stał się scholastykiem Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. W tym samym dniu otwarto nową część terminala, która zwiększyła przepustowość lotniska do 750 tys. pasażerów.

4. Lotnisko jest wykorzystywane przez samoloty transportowe US Air Force

Lotnisko Wrocław znajduje się niedaleko takich miejscowości jak Bolesławiec, czy Świętoszów, a tam od 2017 roku stacjonują wojska USA w ramach operacji Atlantic Resolve. 23 września 2019 roku podpisano deklarację, która wskazuje Port Lotniczy Wrocław jako główną siedzibę lotniczej bazy transportowej US Air Force. W ramach umowy na terenie obiektu ma powstać osobna płyta postojowa, droga do kołowania i cała infrastruktura świadcząca usługi tylko dla wojsk amerykańskich.

5. Obiekt uruchomił zagraniczne loty w 1993 roku

Lotnisko we Wrocławiu to jedno z najpopularniejszych portów lotniczych w Polsce, ale dopiero od 1992 roku działa pod zarządem spółki Port Lotniczy Wrocław S.A. Po podpisaniu umowy uruchomiono pierwsze połączenia zagraniczne, a podróżni mogli polecieć do większych miast niemieckich, takich jak Frankfurt nad Menem i Dusseldorfu. W 1998 roku rozszerzono ofertę obiektu o Wiedeń i Kopenhagę.

Obecnie obiekt funkcjonuje bardzo dobrze, a COVID-19 nie przeszkodził mu w rozwoju. Nadal co roku obsługuje kilkadziesiąt tysięcy podróżnych i stale się rozwija, zapewniając im szereg udogodnień, m.in. parking lotnisko Wrocław. Rezerwacja miejsca postojowego jest niezwykle prosta, a płacąc online, cena wynosi mniej niż w kasie parkingowej.

Parking przy lotnisku

Porównaj ceny usług długoterminowych parkingów lotniskowych

lotnisko parking warszawa chopin
Parking przy lotnisku
Warszawa Chopin
lotnisko parking warszawa modlin
Parking przy lotnisku
Warszawa Modlin
lotnisko parking poznań ławica
Parking przy lotnisku
Poznań Ławica
lotnisko parking katowice pyrzowice
Parking przy lotnisku
Katowice Pyrzowice
lotnisko parking wrocław
Parking przy lotnisku
Wrocław
lotnisko parking gdańsk
Parking przy lotnisku
Gdańsk
lotnisko parking kraków balice
Parking przy lotnisku
Kraków Balice
lotnisko parking bydgoszcz
Parking przy lotnisku
Bydgoszcz
lotnisko parking drezno
Parking przy lotnisku
Drezno
lotnisko parking brno tuřany
Parking przy lotnisku
Brno Tuřany
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.