Lotnisko Pyrzowice-Katowice. Historia i rozwój.

19 października 2021
Lotnisko Pyrzowice-Katowice. Historia i rozwój. Katowice / Airport

Gdzie znajduje się lotnisko w Pyrzowicach?

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – bo tak właśnie obecnie brzmi pełna nazwa tego lotniska – znajduje się w Pyrzowicach. Od Katowic lotnisko dzieli ponad trzydzieści kilometrów. Jeśli porównamy je z innymi portami lotniczymi w Polsce, to okaże się, że pod względem liczby operacji lotniczych oraz odprawianych pasażerów zajmuje czwarte miejsce.

Jakie były początki lotniska w Pyrzowicach?

W Pyrzowicach nie powstało od razu lotnisko cywilne. Początkowo znajdował się tu port wojskowy, którego korzeni szukać należy w okresie drugiej wojny światowej. Pierwsze lotnisko na tych terenach – wówczas polowe – zbudowali tu Niemcy. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1940. To właśnie tutaj przeładowywano towary, które okupant wysyłał następnie na front wschodni. Pod koniec wojny na tym lotnisku miały również miejsce testy rakietowe. W roku 1945 lotnisko znalazło się we władaniu Rosjan. W ręce polskie trafiło w roku 1951.

Kiedy z lotniska w Pyrzowicach odleciał pierwszy samolot pasażerski?

Rok 1966 to czas, kiedy w Pyrzowicach zaczęło się rozwijać lotnictwo cywilne. To właśnie wówczas – 6 października – odleciał stąd pierwszy samolot pasażerski. Po kilku latach zaczęto inwestować w infrastrukturę lotnictwa cywilnego, wybudowano także pierwszy terminal. Okres PRL to czas, kiedy z Pyrzowic regularnie latały zarówno linie krajowe, jak i samoloty czarterowe. Polecieć można było stąd między innymi do Bułgarii, która była wówczas jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. W roku 1990 władze lotniska musiały zmierzyć się z poważnym problemem. LOT zdecydował się zawiesić rejsy, co wiązało się z obawą o dalsze losy portu. Na szczęście wznowiono je po dwóch latach.

Jacy przewoźnicy pojawiali się na lotnisku w Pyrzowicach?

W roku 1993 na lotnisku w Pyrzowicach zaczęły lądować samoloty Lufthansy, co było również początkiem regularnych lotów międzynarodowych. W roku 1994 władze portu mogły pochwalić się regularnymi lotami międzynarodowymi, które cieszyły się niemałą popularnością. Oddano również wówczas wyremontowany terminal pasażerki. Odbywały się kolejne inwestycje i remonty. W roku 2001 znacznie wydłużono pasy startowe, co pozwoliło na lądowania i starty znacznie większych samolotów. W roku 2004 na pod katowickim lotnisku zaczął lądował Wizz Air. Dzisiaj jest to jeden z bardziej obleganych portów lotniczych. Lata stąd nie tylko wspomniana Lufthansa i Wizz Air, ale również irlandzki Ryanair.

Dlaczego warto wybrać lotnisko w Pyrzowicach?

Lotnisko w Pyrzowicach jest obecnie nowoczesnym portem lotniczym cieszącym się naprawdę dużą popularnością wśród pasażerów. Dysponuje trzema terminalami, jest świetnie wyposażone. Zarząd portu kładzie duży nacisk na jakość obsługi i bezpieczeństwo pasażerów. Lotnisko jest świetnie skomunikowane z innymi częściami kraju. Dojechać można tu także jedną z kilku metropolitalnych linii autobusowych.

Czy lecąc z Pyrzowic, jest gdzie zaparkować auto?

O tym, jak bardzo popularne jest lotnisko w Pyrzowicach, świadczą parkingi lotniskowe. Bez trudu można znaleźć na nich wolne miejsce. Są one bezpieczne – pozostawiając na nich auto, nie trzeba obawiać się o to, że coś będzie mu zagrażać. Oferta jest szeroka i każdy znajdzie dla siebie odpowiedni parking. Lotnisko Katowice Pyrzowice to ceniony port lotniczy, który dzisiaj obsługuje zarówno połączenia krajowe, jak i międzynarodowe. Jest nowoczesny, bezpieczny, nie brakuje tu również parkingów lotniskowych.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.