Lotnisko Pyrzowice-Katowice. Historia i rozwój.

October 19, 2021
Katowice-airport-LOT.jpg Katowice / Airport

Gdzie znajduje się lotnisko w Pyrzowicach?

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – bo tak właśnie obecnie brzmi pełna nazwa tego lotniska – znajduje się w Pyrzowicach. Od Katowic lotnisko dzieli ponad trzydzieści kilometrów. Jeśli porównamy je z innymi portami lotniczymi w Polsce, to okaże się, że pod względem liczby operacji lotniczych oraz odprawianych pasażerów zajmuje czwarte miejsce.

Jakie były początki lotniska w Pyrzowicach?

W Pyrzowicach nie powstało od razu lotnisko cywilne. Początkowo znajdował się tu port wojskowy, którego korzeni szukać należy w okresie drugiej wojny światowej. Pierwsze lotnisko na tych terenach – wówczas polowe – zbudowali tu Niemcy. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1940. To właśnie tutaj przeładowywano towary, które okupant wysyłał następnie na front wschodni. Pod koniec wojny na tym lotnisku miały również miejsce testy rakietowe. W roku 1945 lotnisko znalazło się we władaniu Rosjan. W ręce polskie trafiło w roku 1951.

Kiedy z lotniska w Pyrzowicach odleciał pierwszy samolot pasażerski?

Rok 1966 to czas, kiedy w Pyrzowicach zaczęło się rozwijać lotnictwo cywilne. To właśnie wówczas – 6 października – odleciał stąd pierwszy samolot pasażerski. Po kilku latach zaczęto inwestować w infrastrukturę lotnictwa cywilnego, wybudowano także pierwszy terminal. Okres PRL to czas, kiedy z Pyrzowic regularnie latały zarówno linie krajowe, jak i samoloty czarterowe. Polecieć można było stąd między innymi do Bułgarii, która była wówczas jednym z popularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. W roku 1990 władze lotniska musiały zmierzyć się z poważnym problemem. LOT zdecydował się zawiesić rejsy, co wiązało się z obawą o dalsze losy portu. Na szczęście wznowiono je po dwóch latach.

Jacy przewoźnicy pojawiali się na lotnisku w Pyrzowicach?

W roku 1993 na lotnisku w Pyrzowicach zaczęły lądować samoloty Lufthansy, co było również początkiem regularnych lotów międzynarodowych. W roku 1994 władze portu mogły pochwalić się regularnymi lotami międzynarodowymi, które cieszyły się niemałą popularnością. Oddano również wówczas wyremontowany terminal pasażerki. Odbywały się kolejne inwestycje i remonty. W roku 2001 znacznie wydłużono pasy startowe, co pozwoliło na lądowania i starty znacznie większych samolotów. W roku 2004 na pod katowickim lotnisku zaczął lądował Wizz Air. Dzisiaj jest to jeden z bardziej obleganych portów lotniczych. Lata stąd nie tylko wspomniana Lufthansa i Wizz Air, ale również irlandzki Ryanair.

Dlaczego warto wybrać lotnisko w Pyrzowicach?

Lotnisko w Pyrzowicach jest obecnie nowoczesnym portem lotniczym cieszącym się naprawdę dużą popularnością wśród pasażerów. Dysponuje trzema terminalami, jest świetnie wyposażone. Zarząd portu kładzie duży nacisk na jakość obsługi i bezpieczeństwo pasażerów. Lotnisko jest świetnie skomunikowane z innymi częściami kraju. Dojechać można tu także jedną z kilku metropolitalnych linii autobusowych.

Czy lecąc z Pyrzowic, jest gdzie zaparkować auto?

O tym, jak bardzo popularne jest lotnisko w Pyrzowicach, świadczą parkingi lotniskowe. Bez trudu można znaleźć na nich wolne miejsce. Są one bezpieczne – pozostawiając na nich auto, nie trzeba obawiać się o to, że coś będzie mu zagrażać. Oferta jest szeroka i każdy znajdzie dla siebie odpowiedni parking. Lotnisko Katowice Pyrzowice to ceniony port lotniczy, który dzisiaj obsługuje zarówno połączenia krajowe, jak i międzynarodowe. Jest nowoczesny, bezpieczny, nie brakuje tu również parkingów lotniskowych.

Parking przy lotnisku

Porównaj ceny usług długoterminowych parkingów lotniskowych

lotnisko parking warszawa chopin
Parking przy lotnisku
Warszawa Chopin
lotnisko parking warszawa modlin
Parking przy lotnisku
Warszawa Modlin
lotnisko parking poznań ławica
Parking przy lotnisku
Poznań Ławica
lotnisko parking katowice pyrzowice
Parking przy lotnisku
Katowice Pyrzowice
lotnisko parking wrocław
Parking przy lotnisku
Wrocław
lotnisko parking gdańsk
Parking przy lotnisku
Gdańsk
lotnisko parking kraków balice
Parking przy lotnisku
Kraków Balice
lotnisko parking bydgoszcz
Parking przy lotnisku
Bydgoszcz
lotnisko parking drezno
Parking przy lotnisku
Drezno
lotnisko parking brno tuřany
Parking przy lotnisku
Brno Tuřany
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.