Lotnisko Katowice Pyrzowice - 5 ciekawostek

4 maja 2022
Lotnisko Katowice Pyrzowice - 5 ciekawostek Photo by L.Filipe C.Sousa on Unsplash

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego to obiekt zlokalizowany w Pyrzowicach, około 33 km na północ od centrum miasta. Położony jest w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Liczba odprawianych pasażerów kwalifikuje jego miejsce jako 4. polski port lotniczy. Jego roczna przepustowość wynosi ok. 8 mln pasażerów. Obiekt oferuje duży parking przy lotnisku w Katowicach, dzięki czemu każdy podróżujący i odbierający podróżnych ma zagwarantowane miejsce postojowe. Poniżej garść ciekawostek na temat górnośląskiego portu lotniczego.

1. Lotnisko powstało na terenach bagnistych

Pierwotnie lotnisko zostało założone przez władze niemieckie. Na jego budowę wybrano bagnisty teren znajdujący się pomiędzy 3 wsiami: Pyrzowice, Zendek i Mierzęcice. W związku z budową wysiedlono ludzi, którzy zamieszkiwali tamtejsze tereny i rozpoczęto prace melioracyjne. Wzdłuż planowanych pasów startowych wykonano drenaż, a wodę odprowadzono do sztucznego stawu, który pełnił również rolę oczyszczalni. Następnie przywieziono ziemię i wyrównano cały obszar. Podczas budowy zastosowano różne warstwy materiału, celem odpowiedniego odwodnienia przyszłego lotniska.

2. Lotnisko było obiektem eksperymentalnym

Lotnisko było częścią poligonu doświadczalnego o nazwie Schendek. Podczas II wojny światowej należało do największych niemieckich obiektów lotniczych. W tamtym czasie jego powierzchnia wynosiła ok. 20 tys. ha. W pierwszych latach swojego istnienia służyło przede wszystkim do obrony Górnego Śląska. Lotnisko eksperymentalne zostało utworzone dzięki działalności niemieckiego konstruktora H.G. Moellera, który pracował w zawierciańskich fabrykach zbrojeniowych. W wyniku tej decyzji na terenie portu lotniczego wybudowano 3 drogi startowe:

  • 14/32 o długości 1000 metrów,
  • 04/22 o długości 1500 metrów,
  • 09/27 o długości 1449 metrów.

3. W 1948 roku lotnisko zostało przejęte przez Wojska Lotnicze

W 1945 roku Niemcy bez walki opuścili lotnisko w Pyrzowicach. Częściowo je zaminowali oraz zniszczyli jeden pas startowy przez detonację ładunków wybuchowych. Następnie port lotniczy dostał się w ręce wojsk radzieckich, które go odbudowały. W tym czasie częściowo zlikwidowano drogi startowe 14/32 i 04/22, których pozostałości można nadal zauważyć na obecnym terenie. Co więcej, lotnictwo radzieckie zasypało leje po bombach i wybudowało nowy pas awaryjny dla 09/27. Z kolei w 1948 roku obiekt został przejęty przez polskie Wojska Lotnicze. W ciągu 3 lat port lotniczy został przystosowany do samolotów odrzutowych MIG-19, a następnie MIG-21. Ostatni lot wojskowej maszyny MIG-21 odbył się w 1999 roku. W 2000 roku lotnisko Pyrzowice stało się w pełni obiektem cywilnym.

4. Lotnisko Katowice Pyrzowice jest najwyżej położonym portem lotniczym w Polsce

Lotnisko w Katowicach to najwyżej położony port cywilny w Polsce. Charakteryzuje się nadzwyczaj dobrymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu ma mniejszą niż na innych obiektach liczbę dni uniemożliwiających lądowanie. W okolicach ciążenia lotniska Katowice mieszka około 11 milionów osób, w tym znajdują się mieszkańcy spoza województwa śląskiego.

5. Spektakularne lądowania samolotów na lotnisku Katowice Pyrzowice

W 2005 roku na lotnisku w Katowicach gościł największy i najcięższy samolot świata – sześciosilnikowy An-225 Mrija. Następnie w czerwcu 2011 wylądowały 2 transportowe maszyny Boeing 747 400 BCF celem wykonania kursu do Buenos Aires z ładunkiem 160 t. Z kolei końcem września 2011 roku na obiekcie pojawił się po raz pierwszy Boeing 747-400 z 430 pasażerami na pokładzie.

Lotnisko w Katowicach to jedno z najwyżej położonych obiektów lotniczych w Polsce. Od 2000 roku stale się rozwija, udoskonalając terminale i pasy startowe. Ponadto oferuje swoim pasażerom szereg udogodnień, miedzi innymi tani parking lotnisko Katowice Pyrzowice. Rezerwacja miejsca postojowego jest wyjątkowo łatwa, warto skorzystać z tej usługi na naszej stronie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.