Kiedy rozpocznie się budowa CPK?

21 grudnia 2023
Kiedy rozpocznie się budowa CPK?

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) już teraz budzi ogromne zainteresowanie, rysując obraz rewolucyjnej przyszłości polskiej infrastruktury. Jednak pytanie pozostaje otwarte - kiedy rozpocznie się faktyczna budowa tego strategicznego punktu na mapie polskiej komunikacji?

Szukasz parkingu w Warszawie? Sprawdź parking lotnisko Chopina: Oferta parkingów NextPark to bezpieczne miejsce dla Twojego pojazdu w bliskiej odległości od terminala.

Zaawansowany etap prac - zrealizowane działania na rzecz CPK

Aktualnie prace nad CPK znajdują się w zaawansowanym etapie, co potwierdzają liczne, zrealizowane już działania. Projekt koncepcyjny terminala i dworca CPK został ukończony, a prace nad projektem budowlanym są w toku. Zakup ponad 1000 hektarów terenu to znaczący krok w przygotowaniach do rozpoczęcia budowy CPK.

Prace terenowe w pełnym toku - odwierty, rozbiórki i przeprowadzki

Odwierty geologiczne, roboty rozbiórkowe i przeprowadzki obejmują już ponad 50 nieruchomości w gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki. To jasny sygnał, że prace terenowe są w pełnym toku, przygotowując teren pod ambitne plany związane z CPK.

Decyzje i postępy - kluczowe elementy przygotowań

Decydującą fazę rozpoczęło postępowanie na wybór partnera finansowego dla części lotniskowej CPK. Gotowy jest master plan, decyzja środowiskowa, Plan Generalny i uzgodnienia lotnicze, potwierdzając zaawansowanie prac przygotowawczych.

Kiedy rozpocznie się budowa CPK?

Kiedy pierwsza łopata zostanie wbita w grunt jako akt inaugurujący proces budowy CPK? Chociaż prace trwają od wielu miesięcy, faktyczne rozpoczęcie budowy zależy od kilku kluczowych czynników. Jesienią spółka CPK planuje złożenie wniosku o decyzję lokalizacyjną do Wojewody Mazowieckiego, a kolejnym etapem będzie wniosek o pozwolenie na budowę.

Rok 2028 - planowane uruchomienie pierwszego etapu lotniska CPK

Planuje się uruchomienie pierwszego etapu lotniska CPK na rok 2028, obejmującego dwie drogi startowe i infrastrukturę o przepustowości do 40 mln pasażerów. Jednocześnie trwają intensywne przygotowania do budowy 2000 km linii kolejowych, w tym Kolei Dużych Prędkości, z priorytetowym odcinkiem Warszawa - CPK - Łódź.

Partner strategiczny - kluczowe zainteresowanie doświadczonych podmiotów

Warto podkreślić, że spółka CPK jest już w końcowej fazie wyboru partnera strategicznego, a zainteresowanie doświadczonych podmiotów, takich jak: Grupa Vinci czy Port Lotniczy Incheon, dowodzi, że projekt CPK jest niezwykle atrakcyjny dla międzynarodowych inwestorów.

Odpowiedź na pytanie o rozpoczęcie budowy CPK - zależna od procedur administracyjnych

Odpowiedź na pytanie "kiedy rozpocznie się budowa CPK?" jest uzależniona od kolejnych etapów procedur administracyjnych. Jednak postępy są widoczne, a projekt cieszy się sporym wsparciem zarówno polityków, jak i ekspertów branżowych. CPK staje się rzeczywistością, która zapowiada rewolucję w polskiej komunikacji, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i poprawy jakości życia wielu Polaków. W 2024 roku oczekujemy z niecierpliwością na kolejne etapy tego strategicznego przedsięwzięcia!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.