Jak nie płacić za parkowanie w Warszawie?

9 lipca 2024
Jak nie płacić za parkowanie w Warszawie?

Parkowanie w Warszawie może być kosztowne, ale istnieją sposoby, aby uniknąć płacenia za parking lub zminimalizować koszty związane z postojem pojazdu w stolicy. Jak nie płacić za parkowanie w Warszawie? Sprawdźmy to!

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego funkcjonuje w Warszawie na podstawie ustawy z 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1376 ze zm.) oraz Uchwały Nr XXXVI/1077/2008 Rady m.st. Warszawy z 2008 roku. Odwiedzający miasto stołeczne kierowcy muszą liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za pozostawienie pojazdu na terenie obszaru płatnego parkowania, co wynika z dużego natężenia ruchu na drogach.

W Warszawie strefy płatnego parkowania niestrzeżonego zlokalizowane są w dzielnicach: Śródmieście, Wola, Mokotów, Ochota, Żoliborz, Praga Północ i Praga Południe. Szczegółową mapę oraz wykaz ulic objętych płatnym parkowaniem można znaleźć w Internecie na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Parkowanie na darmowych parkingach

W Warszawie istnieją tereny, gdzie parkowanie jest bezpłatne lub darmowe przez określony czas. Oto kilka miejsc, gdzie można zaparkować swój samochód bez ponoszenia opłat:

  • parkowanie na terenie osiedli mieszkalnych - w tym przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na tablice informujące o godzinach płatnego parkowania, które mogą różnić się w zależności od dzielnicy,

  • parkingi przy parkach i terenach rekreacyjnych - w niektórych miejscach w Warszawie, takich jak parki czy tereny rekreacyjne, parkowanie może być darmowe. Przykładem jest np. Park Łazienkowski, gdzie można znaleźć wiele bezpłatnych miejsc parkingowych,

  • parkingi Park&Ride - są to parkingi zlokalizowane przy stacjach metra, PKP i przystankach autobusowych, umożliwiające bezpłatne pozostawienie auta i przesiadkę na komunikację miejską.

Jak nie płacić za parkowanie w Warszawie?

Strefy płatnego parkowania niestrzeżonego obowiązują w Warszawie - od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 20:00 (z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia). W soboty, niedziele i dni świąteczne parkowanie w Warszawie jest bezpłatne. Tak więc, aby nie płacić za parkowanie w Warszawie, można skorzystać z tej możliwości, jeśli nasze potrzeby parkowania auta mieszczą się w tych ramach czasowych.

Nie jest to z pewnością dobra wiadomość dla osób, które planują przyjechać do Warszawy własnym samochodem w dni robocze. Z tego powodu, przed planowaną podróżą warto zarezerwować prywatny parking z wyprzedzeniem, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z pozostawieniem pojazdu w obszarze płatnego parkowania na terenie stolicy.

Alternatywy dla płatnych parkingów

Gdzie można zaparkować auto w Warszawie? W okolicach centrum miasta można znaleźć prywatne parkingi i strzeżone miejsca parkingowe na wynajem, gdzie opłaty są znacznie niższe niż w strefach płatnego parkowania. Obecnie, dzięki porównywarce internetowej NextPark, w kilka chwil można znaleźć m.in. najtańszy parking lotnisko Chopina oraz dozorowane i niedrogie parkingi w Warszawie i okolicach w najlepszych cenach.

W Warszawie, prywatne parkingi NextPark to doskonała alternatywa, łącząca atrakcyjne ceny i wysoki poziom bezpieczeństwa. Rezerwując miejsce parkingowe online przez NextPark, możesz cieszyć się pobytem w stolicy, mając pewność, że Twój samochód jest w dobrych rękach.

Dzięki NextPark podróżowanie własnym samochodem do Warszawy staje się prostsze i bardziej komfortowe! Niezależnie od tego, czy podróżujesz do stolicy w celach biznesowych, czy też lecisz samolotem z Warszawy z rodziną na wakacje - nie martw się o kwestie związane z parkowaniem auta!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.