Jak najtaniej dojechać z Katowic do Pyrzowic?

20 października 2021
Jak najtaniej dojechać z Katowic do Pyrzowic? Photo by Nomadic Julien on Unsplash

Lotnisko w Pyrzowicach położone jest w odległości 40 kilometrów od centrum Katowic. Rocznie korzysta z niego nawet 5 milionów pasażerów. Jest obiektem międzynarodowym, a liczba europejskich przewoźników pozwala na swobodne i niedrogie podróżowanie po całym świecie. Dziś w poradniku przedstawiamy, jak najtaniej dojechać z Katowic do Pyrzowic.

Jak dojechać na lotnisko w Pyrzowicach?

W 2021 roku weszły w życie nowe ceny biletów ZTM. Komunikacja miejska działa na terenie Katowic, Gliwic, Sosnowca i Bytomia. Jak się okazało, ze wszystkich wymienionych miast na lotnisko w Pyrzowicach dojedzie się dużo taniej. Przejazd z Katowic do Pyrzowic obecnie kosztuje 5,40 zł lub 6,00 (w zależności od wybranej taryfy), a jeszcze rok temu był dwukrotnie wyższy. Pamiętaj, że bilet elektroniczny nadal pozostaje tańszy o 10-13% od papierowego. Warto mieć to na uwadze podróżując ZTM.

Komunikacja miejska ZTM to nie jedyny dostępny transport na lotnisko w Pyrzowicach. Od 2021 roku obiekt dysponuje własną korporacją taksówkową. Na start wynajęcie transportu kosztuje 6,00 zł. Następnie obowiązują taryfy, których ceny przedstawiono poniżej.

  • I taryfa (obowiązuje w dzień zwykły, 6:00-22:00) - 3,60 zł/km (w cenę nie są wliczone płatne odcinki)
  • II taryfa (obowiązuje w nocy: 22:00-6:00 oraz w niedziele i święta) 5 zł/km. Co więcej, podróżujący muszą uiścić opłatę za postój, który wynosi 10 zł/20 minut. Podsumowując, podróż taksówką z centrum Katowic do Pyrzowic wynosi ok. 140 zł. W cenie ujęte są wszystkie opłaty drogowe i lotniskowe.

Kolejną nieco tańszą opcją są busy linii Matuszek, które również oferuje port lotniczy w Pyrzowicach. Można je spotkać zaraz po wyjściu z lotniska. Kursują dość szybko i nie mają wielu przystanków po drodze. To bardzo często wybierana opcja podróży na lotnisko. Koszt przejazdu wynosi 20 zł/os.

Jadąc z Katowic do Pyrzowic, można również wybrać własny transport, jakim jest samochód. Należy jednak pamiętać, że jest to odległość ok. 40 km, a ceny benzyny idą mocno w górę. Co więcej, obecnie po przyjeździe na lotnisko należy wykupić miejsce parkingowe, którego cena wynosi 25 zł/dzień oraz uiścić opłaty drogowe na autostradzie. W zależności od długości podróży kwota może się wahać pomiędzy 100, a nawet 200 zł. Warto jednak zoptymalizować koszty i skorzystać z wyszukiwarek, które pozwolą znaleźć tani i odpowiedni parking. Lotnisko Katowice Pyrzowice otoczone jest dużą ilością takich parkingów, co pozwala na znalezienie idealnego dla siebie rozwiązania.

Najtańszy transport na lotnisko z Katowic

Dojechać z Katowic do Pyrzowic da się na 4 sposoby. Najtańszym z nich jest komunikacja miejska, a koszt biletu wynosi maksymalnie 6 zł. Drugim dość tanim transportem są busy linii Matuszek. Jadą dość szybko oraz gwarantują transfer podróżujących na czas odlotu samolotu. Najdroższymi zaś opcjami jest podróż własnym samochodem oraz taksówką. Można je wybrać, nie mając innego wyjścia, jednak koszt tej podróży wyniesie od 100 do 200 złotych.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.