Jak dojechać na lotnisko Gdańsk?

22 maja 2024
Jak dojechać na lotnisko Gdańsk?

Planujesz podróż z lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku? Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wakacje, czy w podróż służbową, ważne jest, aby dotrzeć na lotnisko bez stresu i w odpowiednim czasie. W tym artykule przedstawimy różne sposoby, jak dojechać na lotnisko Gdańsk, aby Twoja podróż była jak najwygodniejsza.

Lotnisko Gdańsk

Lotnisko Gdańsk, czyli Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest jednym z trzech najważniejszych, obok Warszawy i Krakowa, lotnisk międzynarodowych w Polsce. Lotnisko znajduje się 10 km od centrum Gdańska i Sopotu, 23 km od centrum Gdyni. Airport Gdańsk zlokalizowane jest w gdańskiej dzielnicy Matarnia (czyli Gdańsk Rębiechowo).

Komunikacja miejska

Gdańsk posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, która umożliwia łatwy dojazd na lotnisko. Aby dojechać na lotnisko, możesz skorzystać z autobusów, które kursują regularnie na trasie z centrum miasta oraz innych dzielnic Gdańska. Stanowiska autobusów komunikacji miejskiej znajdują się naprzeciwko terminalu pasażerskiego, obok parkingu P1. Bilety na przejazd autobusami można kupić w automacie biletowym, ustawionym przy przystankach, a płatność możliwa jest gotówką lub kartami płatniczymi.

Do Portu Lotniczego Gdańsk można dojechać autobusami:

  • Linia 110 - autobusy kursują do/z dworca kolejowego Wrzeszcz PKP,
  • Linia 120 - linia funkcjonuje na trasie pętla Łostowice Świętokrzyska - Port Lotniczy i obsługuje: Ujeścisko, Szadółki, Kiełpino, Jasień, Karczemki, Matarnię i Kokoszki,
  • Linia 122 - autobusy kursują do/z pętli Sopot Kamienny Potok i obsługują miasto Sopot (centrum) oraz gdańskie dzielnice Oliwa i Wrzeszcz,
  • Linia 210- trasa Dworzec Główny - Osowa PKP, obsługuje centrum Gdańska oraz: Suchanino, Piecki-Migowo, Osowę,
  • Linia N3 - nocna, autobusy jeżdżą z Dworca Głównego przez centrum Gdańska, Siedlce, Zabornię, Jasień, Karczemki, Kiełpino, Kokoszki do lotniska, a następnie z lotniska do dworca kolejowego Wrzeszcz PKP. Z dworca Wrzeszcz PKP autobusy linii N3 kursują do lotniska ulicą Słowackiego, a następnie do Dworca Głównego w Gdańsku przez Kokoszki, Karczemki, Kiełpino, Jasień, Zabornię, Siedlce i centrum Gdańska.

Pociąg na lotnisko

Do Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy pasażerowie mogą dostać się pociągami kursującymi na czterech trasach linii komunikacyjnej, a stacja kolejowa znajduje się bezpośrednio przed terminalem pasażerskim. Na peronach znajdują się automaty biletowe, a płatność za bilety możliwa jest gotówką oraz kartami płatniczymi. Bilety na pociąg można też kupić u kierownika pociągu.

Dojazd do Portu Lotniczego z centrum Gdańska jest możliwy ze stacji Gdańsk Główny lub Gdańsk Śródmieście, z przesiadką na stacji Gdańsk Wrzeszcz. Na stacji Gdańsk Wrzeszcz, pociąg na lotnisko wyjeżdża z peronu nr 3. Na gdańskie lotnisko można dojechać pociągami z kierunku Kaszub, z Kartuz oraz Kościerzyny, przez stację Gdańsk Wrzeszcz - z Sopotu i Gdyni lub dojechać pociągiem bezpośrednio z Gdyni, inną trasą, przez Osową. Od dnia 11.12.2022 przewoźnikiem wykonującym przewozy kolejowe na liniach komunikacyjnych prowadzących na lotnisko jest Spółka POLREGIO S.A.

Taksówki i usługi przewozowe w Gdańsku

Jeśli zależy Ci na maksymalnym komforcie, zawsze możesz skorzystać z taksówki lub usług przewozowych takich jak: Uber czy Bolt. Taksówki są dostępne w całym Trójmieście i dowiozą Cię bezpośrednio pod terminal. Pamiętaj jednak, że taka opcja może być nieco droższa w porównaniu do komunikacji miejskiej.

Dojazd własnym samochodem

Podróż własnym samochodem na lotnisko to jedna z najwygodniejszych opcji, szczególnie jeśli masz dużo bagażu, lub podróżujesz z rodziną. Lotnisko Gdańsk jest dobrze skomunikowane z głównymi drogami, co ułatwia dojazd samochodem z różnych części Trójmiasta i okolic.

Airport Gdańsk położony jest nieopodal trójmiejskiej** obwodnicy E28**, którą dojedziesz zarówno z Gdyni, Sopotu i Pruszcza Gdańskiego. Przemieszczając się z centrum Gdańska należy jechać Al. Armii Krajowej, a następnie wjechać na obwodnicę E28 w kierunku Gdyni. Następnie należy skręcić w ulicę Słowackiego (droga wojewódzka DW472), którą dojedziesz prosto na Lotnisko Gdańsk. Dokładny adres to ul. Słowackiego 200. Pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić sytuację na drogach i uwzględnić ewentualne korki, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Parkingi lotniskowe w Gdańsku

Jeśli zdecydujesz się na dojazd na lotnisko własnym samochodem, przed planowaną podróżą, warto zadbać o wcześniejszą rezerwację miejsca parkingowego. Rezerwacja miejsca na parkingu lotniskowym z wyprzedzeniem często wiąże się z niższymi kosztami. Wiele prywatnych parkingów zlokalizowanych w pobliżu lotniska oferuje atrakcyjne zniżki dla osób, które dokonują rezerwacji wcześniej. Sprawdź już teraz oferty na parking lotnisko Gdańsk i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić za długoterminowe parkowanie!

Parkowanie przy lotnisku na prywatnych parkingach jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy na opłatach za długoterminowe zostawienie auta na czas podróży. Choć takie parkingi lotniskowe mogą być nieco oddalone od terminala, ale oferuje niezwykle konkurencyjne ceny i zapewniają bezpłatny transfer na lotnisko oraz bezpieczne, bo strzeżone miejsce parkingowe.

Jeśli planujesz dojechać na gdańskie lotnisko, niezależnie od wybranego środka transportu, czy będzie to autobus, czy pociąg, zawsze sprawdź aktualny rozkład jazdy, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień. Jeśli planujesz zostawić samochód na parkingu lotniskowym, dokonaj rezerwacji online z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że znajdziesz wolne miejsce. Zawsze bądź na lotnisku co najmniej 2-3 godziny przed planowanym odlotem, aby mieć czas na odprawę i ewentualne formalności.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.