Dlaczego nie można wjeżdżać na parking podziemny z LPG?

24 kwietnia 2024
Dlaczego nie można wjeżdżać na parking podziemny z LPG?

Parkowanie na terenie parkingu podziemnego może być niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ale istnieją pewne ograniczenia dotyczące typów pojazdów dopuszczonych na teren takiego parkingu. Sprawdźmy zatem - dlaczego nie można wjeżdżać na parking podziemny z LPG?

  • Parking podziemny - co to?
  • Czym jest LPG?
  • Dlaczego nie można wjeżdżać na parking podziemny z LPG?
  • Bezpieczeństwo w parkingu podziemnym
  • Parking podziemny - alternatywne rozwiązania

Parking podziemny - co to?

Parking to przestrzeń przeznaczona do parkowania pojazdów. Parking podziemny to rodzaj parkingu, który znajduje się pod ziemią, najczęściej pod budynkami lub innymi obiektami. Parking podziemny zapewnia ochronę pojazdu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak: deszcz, silny wiatr, śnieg, mróz i promienie słoneczne. Miejsca parkingowe podziemne są bardziej bezpieczne niż parking na otwartej przestrzeni, ponieważ garaże podziemne zwykle posiadają system kontroli dostępu i monitoringu, co sprawia, że pojazdy są chronione przed kradzieżą i aktami wandalizmu.

Należy jednak dodać, że garaż podziemny to mniejsza elastyczność w korzystaniu z miejsca parkingowego i bardziej rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, w porównaniu do parkingu na zewnątrz. W Polsce, wiele parkingów podziemnych ma wyraźne oznaczenia dotyczące zakazu wjazdu pojazdów zasilanych gazem LPG. Wjazd na parking podziemny z pojazdem zasilanym gazem LPG jest zazwyczaj zabroniony ze względów bezpieczeństwa.

Czym jest LPG?

LPG to paliwo silnikowe (autogaz). LPG to skrót od Liquefied Petroleum Gas i jest to rodzaj paliwa gazowego wykorzystywanego w pojazdach. LPG składa się głównie z propanu, butanu lub mieszaniny obu gazów. LPG jest alternatywą dla benzyny i oleju napędowego, często wybieraną przez właścicieli aut w Polsce, ze względu na niższe koszty użytkowania samochodu i mniejsze emisje szkodliwych substancji.

Dlaczego nie można wjeżdżać na parking podziemny z LPG?

Głównym powodem, dla którego nie można wjeżdżać na parking podziemny samochodem z LPG, jest zagrożenie pożarowe. Gaz LPG jest cięższy od powietrza, więc w przypadku nieszczelności instalacji w samochodzie, mógłby gromadzić się przy podłodze w garażu podziemnym. Gaz LPG jest łatwopalny i może stanowić zagrożenie w przypadku wycieku w zamkniętej przestrzeni. W garażu podziemnym, skumulowane ilości gazu mogą być niebezpieczne, bo niewielka iskra lub źródło otwartego ognia mogą spowodować wybuch i pożar.

Choć przepisy ruchu drogowego nie przewidują znaku zakazu wjazdu dla aut z instalacją LPG, ale zarządcy budynków, w których znajdują się garaże podziemne i tak je instalują, aby uniknąć potencjalnego ryzyka. Zakaz wjazdu dla aut z instalacją LPG do garażu podziemnego wynika z przepisów budowlanych i przeciwpożarowych.

Decyzja o zakazie wjazdu na parking podziemny z pojazdem zasilanym gazem LPG ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom parkingu. Bez wątpienia, instalacja odpowiedniej wentylacji mechanicznej i czujników stężenia gazu propan-butan w garażu podziemnym ograniczyłaby ryzyko wybuchu gazu i pożaru, ale wiązałaby się z dodatkowymi kosztami dla właścicieli lub zarządców, dlatego łatwiej jest po prostu zakazać wjazdu samochodom z LPG do garażu podziemnego.

Bezpieczeństwo w parkingu podziemnym

Wiele krajów ma przepisy prawa dotyczące korzystania z pojazdów zasilanych gazem LPG na terenie parkingów podziemnych. Zgodnie z tymi przepisami, właściciele parkingów mają obowiązek informowania użytkowników o ograniczeniach wjazdu na parking. Właściciele parkingów podziemnych mają także obowiązek egzekwowania przepisów dotyczących zakazu wjazdu pojazdów zasilanych gazem LPG, aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo w obiekcie.

Bezpieczeństwo na parkingach podziemnych jest kluczowe dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Ryzyko związane z wjazdem pojazdów zasilanych gazem LPG jest poważnym zagrożeniem, które należy wziąć pod uwagę. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli chodzi o parkingi lotniskowe w Polsce. Przykładowo, parking lotnisko Kraków to parking wielopoziomowy i parkingi terenowe, na lotnisku Kraków-Balice nie ma parkingu podziemnego i posiadacze aut z LPG nie mają problemu z parkowaniem na lotnisku. Ale Parking lotnisko Chopina to np. Parking P21 i jest to garaż podziemny, na którym obowiązują m.in.:

  • ograniczenie wysokości pojazdu do 2,0 m,
  • zakaz wjazdu dla samochodów z instalacją LPG.

Zakaz wjazdu z LPG ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, ale może być wyzwaniem dla osób korzystających z tego rodzaju pojazdów, zwłaszcza jeśli nie ma alternatywnych miejsc parkingowych w pobliżu lotniska.

Parking podziemny - alternatywne rozwiązania

Użytkownicy pojazdów zasilanych gazem LPG powinni być świadomi ograniczeń dotyczących wjazdu na parking podziemny i zawsze szukać alternatywnych miejsc parkingowych w okolicy, aby uniknąć ewentualnych problemów. Warto pamiętać, że dla osób korzystających z pojazdów zasilanych gazem LPG istnieją innego rodzaju miejsca parkingowe na wynajem, takie jak: parkingi naziemne, gdzie nie ma ograniczeń dotyczących tego rodzaju pojazdów.

Jak znaleźć parking dla auta z instalacją LPG przy lotnisku? W 2024 roku najlepszym sposobem na znalezienie najlepszego miejsca parkingowego przy lotnisku jest skorzystanie z porównywarki internetowej NextPark, bo ta sieć parkingów lotniskowych online zagwarantuje Ci znaczne oszczędności i najniższą cenę!

Zarezerwuj bezpłatnie parking przy lotnisku online z NextPark już dziś i zyskaj 100% pewność, że Twój samochód, podczas Twojej podróży, będzie przechowywany na najlepszym, bezpiecznym i strzeżonym parkingu w pobliżu lotniska! Pamiętaj, dzięki NextPark podróżowanie własnym samochodem z LPG na lotnisko staje się prostsze i bardziej komfortowe!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.