Czym się różni parking od miejsc postojowych?

25 kwietnia 2024
Czym się różni parking od miejsc postojowych?

Gdy poruszamy się po miastach, często spotykamy się z różnymi rodzajami miejsc do parkowania. Zwykle używane są terminy "parking" i "miejsca postojowe", ale czy rzeczywiście oznaczają one to samo? W tym artykule przyjrzymy się różnicom między parkingami, a miejscami postojowymi oraz wyjaśnimy kwestie, dlaczego te różnice są tak istotne w kontekście parkowania na lotniskach. Czym się różni parking od miejsc postojowych? Sprawdźmy to!

  • Parking - definicja
  • Miejsce postojowe - co to?
  • Parking i miejsca postojowe - różnice
  • Jak znaleźć parking lub miejsce postojowe?

Parking - definicja

Parking to wyznaczony obszar przeznaczony do postoju i parkowania pojazdów, składający się ze stanowisk postojowych oraz dojazdów łączących te stanowiska. Parking w Polsce musi spełniać określone przepisy dotyczące m.in.: odległości od budynków, wymiarów stanowisk postojowych.

Parking może to być zarówno miejsce na otwartej przestrzeni, jak i parking podziemny, ale zazwyczaj jest to większa przestrzeń, która może pomieścić wiele różnych pojazdów. Parkingi w Polsce są publiczne i prywatne i są zarządzane przez: prywatne firmy, instytucje publiczne lub właścicieli nieruchomości gruntowych.

Parking charakteryzuje się zazwyczaj oznakowaniem, liniami podziału miejsc parkingowych oraz oferuje dodatkowe udogodnienia, takie jak np.: oświetlenie, ogrodzenie terenu, monitoring czy wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Miejsce postojowe - co to?

Miejsce postojowe to pojedyncze miejsce, które umożliwia zatrzymanie się i pozostawienie pojazdu na krótki okres czasu. Może to być na przykład miejsce na poboczu ulicy, zazwyczaj oznaczone białą linią lub innymi oznakowaniami. Miejsca postojowe mogą być częścią większego parkingu lub znajdować się w garażu podziemnym. W Polsce, miejsca postojowe często są przeznaczone tylko dla określonych rodzajów pojazdów. Prawidłowe oznakowanie miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych jest ważne, ponieważ pozwala egzekwować mandat od nieupoważnionych kierowców, którzy na nim parkują.

Zostawienie samochodu na miejscu postojowym może być bezpłatne, ale niekiedy pobierana jest opłata, w zależności od lokalizacji. Przykładowo, wiele lotnisk w Polsce wprowadziło strefy "Kiss and Fly", jako wygodne rozwiązanie dla podróżnych, dla osób odwożących oraz odbierających pasażerów z lotniska samochodem. Strefa Kiss & Fly to specjalne miejsce postojowe, które umożliwia krótkotrwały, bezpłatny postój prywatnych pojazdów na lotnisku. Ale po przekroczenie czasu bezpłatnego parkowania, trzeba zapłacić, zgodnie z obowiązującym cennikiem.

Parking i miejsca postojowe - różnice

Główną różnicą między parkingami, a miejscami postojowymi jest ich przeznaczenie. Parkingi zazwyczaj służą do dłuższego pozostawienia pojazdu, podczas gdy miejsca postojowe są przeznaczone głównie dla krótkotrwałego zatrzymania się. Parkingi muszą być zaprojektowane tak, aby pomieścić większą liczbę pojazdów, a także zapewnić bezpieczeństwo i wygodę użytkownikom.

Parkingi w Polsce zwykle znajdują się w wyznaczonych obszarach, takich jak: centra handlowe, lotniska czy biurowce, wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba dłuższego pozostawienia pojazdu. Z kolei miejsca postojowe mogą być znajdować się przy: ulicach, sklepach czy restauracjach, gdzie użytkownicy potrzebują krótkotrwałego miejsca do zaparkowania. Parkingi publiczne mogą podlegać innym zasadom niż miejsca postojowe na prywatnym terenie.

Jak znaleźć parking lub miejsce postojowe?

Temat parkingów i miejsc postojowych w Polsce może być źródłem kontrowersji i dyskusji, zwłaszcza w dużych miastach na lotniskach, gdzie istnieje dość ograniczona przestrzeń na parkowanie samochodu.

Choć istnieją różne opcje parkowania, takie jak: zadaszone parkingi przy lotnisku, parkingi monitorowane zlokalizowane w pobliżu lotniska oraz usługi parkingowe, które mają w swojej ofercie strzeżone, wolne miejsca parkingowe na wynajem krótkoterminowy i długoterminowy, to wybór parkingu może być trudny, ze względu na różnorodność ofert dostępnych na rynku.

Jak znaleźć parking lub miejsce postojowe przy lotnisku? Wystarczy, że wejdziesz na naszą e-stronę i wpiszesz odpowiednie hasło, na przykład: parking lotnisko Kraków i szybko uzyskasz listę dostępnych, wolnych miejsc parkingowych w okolicy lotniska.

Lista parkingów lotniskowych na rok 2024 w NextPark jest nieustannie aktualizowana, co pozwoli Ci sprawdzić i porównać najnowsze opinie parkingów i ceny za miejsce parkingowe na wynajem przy dowolnym lotnisku w Polsce!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.