Odprawa - ile wcześniej pojawić się na lotnisku/parkingu?

22 września 2022
Odprawa - ile wcześniej pojawić się na lotnisku/parkingu? Photo by Danila Hamsterman on Unsplash

Odprawa biletowo-bagażowa to proces zgłoszenia się na lotnisko, w czasie którego podróżujący otrzymuje kartę pokładową i nadaje bagaż rejestrowany. Może przebiegać online lub na miejscu. Decydując się na stacjonarną odprawę, należy pamiętać, aby być na terenie terminalu odpowiednio wcześniej. Warto zwrócić uwagę nie tylko na czas procesu, ale i parking. Lotnisko najczęściej oferuje szereg miejsc postojowych, jednak warto wczesniej zarezerwować miejsce parkingowe, aby mieć pewność że będzie ono dostępne.

Stacjonarna odprawa biletowo-bagażowa

Odprawa to początkowy etap każdej podróży lotniczej. Podczas procesu następuje kontrola dokumentów tożsamości, wygenerowanie karty pokładowej oraz przejście przez bramki kontrolne. Przede wszystkim należy pamiętać, aby mieć przy sobie ważny dowód tożsamości lub paszport. Weź pod uwagę wszystkich członków swojej rodziny, ponieważ nierzadko odprawa przeciąga się w czasie, ponieważ jeden z dokumentów uległ zagubieniu lub nie został wzięty z domu.

odprawa (3).png

Czas niezbędny na odprawę biletowo-bagażową jest różny. Należy pamiętać, by około 30 minut przed planowanym przyjściem do portu lotniczego, trzeba znaleźć wolne miejsce postojowe dla swojego samochodu. Warto pamiętać, że oprócz oficjalnych parkingow znajdujacych sie bezposrednio przy terminalu, można skorzystać z tanich parkingów lotniskowych. Parkingi te świadczą usługę parkowania w cenie o okolo 60% niższej i dodatkowo realizuja transfer z i na lotnisko (bez dodatkowych kosztow). Czas transferu może się różnić od lokalizacji parkingu, jednak nie pownien przekroczyć 10 minut. Ponadto bez róznicy jaki parking wybierzemy to rodzina z dziećmi potrzebuje jeszcze więcej czasu, by wypakować bagaże, a następnie przygotować dzieci do podróży.

W budynku terminala należy pojawić się ok. 2-3 godziny przed planowanym lotem. Najczęściej w tym czasie uruchamiany jest proces odprawy. Dokładny czas otwarcia stanowisk check-in warto sprawdzić na stronie internetowej lotniska. W przypadku, gdy podróżni wybierają się do portów, z których realizowane są połączenia średniego zasięgu, tj. Europa, Bliski Wschód, Afryka Północna wystarczy być na terenie obiektu 2 godziny wcześniej. Jeśli rejs jest dalekiego zasięgu, to należy być w budynku już 3 godziny wcześniej. Nie są to sztywne wytyczne, ponieważ zależy to również od wybranego terminu kursu i liczby podróżujących.

Jeśli podróżni wybrali mało popularną datę, a liczba klientów lotniska jest niewielka – wówczas dla 2 osób wystarczy jedyne 30 minut, aby poprawnie przejść odprawę i wsiąść do samolotu. Podobnie mogą zrobić bezdzietne pary, jak i osoby, które często podróżują. W przypadku wieloosobowych rodzin lub rejsu w sezonie urlopowym lepiej być na lotnisku już 2 godziny wcześniej. Zasada dotyczy również osób, które są zestresowane podróżą. Pamiętaj, że jeśli wybierasz się poza granice Unii Europejskiej, sprawdzany jest również paszport, co zajmuje około 5-10 minut. Wówczas czas przybycia powinien być odpowiednio dłuższy, by wszystko przebiegło sprawnie i bezstresowo.

Odprawa biletowo-bagażowa – na czym polega?

Po znalezieniu miejsca postojowego podróżni powinni skierować się do budynku terminala, a swój kurs odnaleźć na tablicy odlotów. Będzie tam zapisany numer stanowiska odpraw tzw. check-in. Przed podejściem do wyznaczonego miejsca, należy przygotować niezbędne dokumenty tj. dowód osobisty/paszport, wydrukowany bilet lotniczy i wizę (o ile jest konieczna). Jeśli ma się bagaż rejestrowany, trzeba nadać go przy odpowiednim stanowisku.

Następnie należy przejść kontrolę bezpieczeństwa. Do plastikowego pojemnika trzeba włożyć bagaż podręczny, a także wszelkie metalowe elementy. W czasie przejścia przez bramki czujniki sprawdzają obecność metalowych przedmiotów. Jeśli pojawi się sygnał dźwiękowy, to znaczy, że konieczna jest kontrola osobista. Po pozytywnym zakończeniu procesu można założyć zegarek i biżuterię, a następnie udać się do hali odlotów.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.