Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód?

12 października 2022
Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód? Photo by Jamie Street on Unsplash

Wynajem samochodu podczas wyjazdu to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu podczas podróżowania nic nie będzie Cię ograniczać. Decyzję o tym, gdzie, na jakich warunkach i jaki samochód wybrać, warto podjąć rozważnie. W poniższym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wynajmując samochód.

Wymagania formalne wypożyczalni

Aby mieć możliwość wypożyczenia samochodu, trzeba spełnić wymagania formalne wypożyczalni. Najczęściej jest to ukończony 21. rok życia i posiadanie prawa jazdy minimum od roku lub nawet dwóch. W momencie podpisywania umowy konieczne będzie również okazanie dokumentu tożsamości oraz wpłacenie kaucji. Jest to zabezpieczenie dla wypożyczalni. Przepisy w poszczególnych miejscach mogą się różnić, dlatego, zanim wybierzesz się do wypożyczalni, zapoznaj się z nimi, by uniknąć zaskoczenia.

Określ swoje potrzeby

Niezwykle ważny jest także wybór właściwego samochodu. Oczywiście im bardziej atrakcyjny i nowszy samochód, tym więcej chętnych na jego wypożyczenie. Jego wybór wiąże się zazwyczaj z większymi kosztami. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny pojazd, weź pod uwagę planowany dystans, rodzaj trasy, wiek oraz liczbę pasażerów. Nie bez znaczenia jest także Twoje doświadczenie z konkretnymi typami samochodów, które może podnieść Twój komfort prowadzenia pojazdu w nieznanej okolicy.

Sprawdź stan pojazdu

Gdy już wybierzesz konkretny samochód, dokładnie zapoznaj się z jego stanem technicznym. Jest to niezwykle istotne, ponieważ każdą ewentualną usterkę należy zgłosić. W razie poważniejszych awarii zmień pojazd, by uniknąć zwiększonego ryzyka wypadku. Jeśli jednak ewentualne szkody mają wpływ jedynie na wygląd samochodu, zrób im dokładne zdjęcia. Może to być na przykład rysa na karoserii lub plama na fotelu. W ten sposób nie zostaniesz oskarżony o ich spowodowanie. Wykonaj fotografię także bezpośrednio przed zwrotem samochodu, aby mieć dowód na to, w jakim stanie go oddajesz. Podczas odbierania pojazdu zrób dodatkowo zdjęcie stanu baku. Wypożyczalnie wymagają tego, by był on taki sam w momencie oddania. W przeciwnym wypadku mogą doliczyć opłatę po bardzo niekorzystnych stawkach.

Określ liczbę kierowców

W chwili zawierania umowy niezwykle ważne jest wskazanie, kto będzie prowadzić samochód. Wypożyczalnia automatycznie zakłada, że będzie to wyłącznie osoba, na którą pojazd jest wynajęty. Jeśli za kierownicą będzie zasiadać ktoś jeszcze, najlepiej zaznaczyć to w umowie. Oczywiście osoba ta także musi spełniać formalne wymogi. Będzie to wiązało się często z dodatkową opłatą, pomoże Ci jednak uniknąć ewentualnej kary za udostępnianie wypożyczonego pojazdu.

Na co zwrócić uwagę, by uniknąć dodatkowych kosztów?

Dodatkowe koszty mogą pojawić się nie tylko wtedy, gdy stan baku nie będzie się zgadzać. W niektórych wypożyczalniach są one naliczane również za niestandardowe wyposażenie samochodu, na przykład fotelik dla dziecka. Jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się zabrać swój fotelik. Duże kary grożą także kierowcom, którzy przekroczą ustalony w umowie górny limit kilometrów. Lepiej więc zadeklarować większy dystans. Podczas wybierania wypożyczalni upewnij się także, czy jest on odpowiednio ubezpieczony, by nie narażać się na spore koszty naprawy szkód powstałych nie z Twojej winy.

Dowiedz się, jak zwrócić samochód

Zanim wypożyczysz samochód, upewnij się także, że możliwy jest jego zwrot w dogodnym dla Ciebie miejscu. Bardzo często wypożyczalnie samochodów znajdują się w pobliżu dworców kolejowych i lotnisk, dlatego, jeśli rozpoczynasz i kończysz podróż w tym samym punkcie, nie powinno być z tym żadnych problemów. Większość sieci wypożyczalni posiada swoje punkty w wielu miejscach, w których można zwrócić samochód. Zawsze jednak warto o to dopytać.

Dokładnie zapoznaj się z zapisami umowy

Aby mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy w chwili oddawania samochodu, starannie przeczytaj całą umowę, a wszelkie wątpliwości od razu wyjaśnij z pracownikiem wypożyczalni. Niedomówienia mogą później dużo Cię kosztować. Jest to szczególnie ważne w przypadku umów zawieranych za granicą, w języku, który znasz nie najlepiej.

Porównaj oferty różnych wypożyczalni

Oprócz wyboru pojazdu i najkorzystniejszych warunków umowy, ważne jest również to, by korzystać z oferty sprawdzonych wypożyczalni. Ich znalezienie będzie o wiele łatwiejsze, jeśli skorzystasz z porównywarki tego typu miejsc. Możesz w ten sposób poszukać wypożyczalni dostępnych w wybranej lokalizacji i oferujących warunki najlepiej dopasowane do Twoich oczekiwań. Co więcej, będziesz mieć pewność, że są to bezpieczne miejsca, w których bez obaw możesz wynająć pojazd.

Wynajmowanie samochodów stało się coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego — rozwiązanie to daje naprawdę wiele możliwości i pozwala pozbyć się ograniczeń. Jest to praktyka stosowana przede wszystkim przez osoby, które podróżują samolotem i na miejscu chcą jak najlepiej wykorzystać czas. Wówczas warto zadbać także o pojazd, który pozostaje w kraju. Umożliwią Ci to bezpieczne, prywatne parkingi przy lotniskach w całej Polsce.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.