Lotnisko Warszawa Radom - 5 Ciekawostek

17 maja 2023
Lotnisko Warszawa Radom - 5 Ciekawostek Photo by Jacek Dylag on Unsplash

Port lotniczy Warszawa-Radom to cywilne lotnisko zlokalizowane w odległości 4 km od centrum Radomia położone w dzielnicy Sadków. Obecnie obiekt ma w planach przywrócić ruch pasażerki w 2023 roku. Do tego niezbędny mu będzie duży parking. Lotnisko Radom przygotowuje się na przybycie turystów. Nowy terminal ma mieć przepustowość 3 mln pasażerów rocznie. Poniżej kilka ciekawostek na jego temat.

1. Lotnisko powstało w 2014 roku, co czyni go jednym z najmłodszych w Polsce

To jeden z najmłodszych portów lotniczych w Polsce. Obecnie wykorzystywany jest przez wojsko. W 2012 roku zaczęto dostosowywać go do ruchu pasażerskiego. Natomiast w maju 2014 roku zostało wpisane do Krajowego Rejestru Lotnisk Cywilnych. Wówczas obiekt otrzymał również certyfikat lotniska użytku publicznego. W tym samym roku ukończono montaż terminalu, który jest odkupiony od portu lotniczego Łódź-Lublinek.

2. W 2018 roku port złożył wniosek o upadłość

W dniu 19 lipca 2018 roku zarząd Portu Lotniczego w Radomiu złożył wniosek o upadłość. Wydana decyzja była pozytywna. W konsekwencji obiekt sprzedano za 13 mln złotych, a jego nazwę zmieniono na “Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku”.

3. Lotnisko od 3 lat jest zamknięte dla użytku publicznego

Obiekt lotniczy Warszawa-Radom jest zamknięty od 2019 roku dla samolotów cywilnych. Na jego terenie rozpoczęto budowę, która nadal trwa. Założono, że nowy terminal będzie w stanie przyjąć 3 mln pasażerów rocznie. Co więcej, budynek ma być tak skonstruowany, aby łatwo można było go przebudować (maksymalna przepustowość terminala ma wynosić 9 mln turystów). Zmodernizowany pas startowy i płyta postojowa mają pozwolić na obsługę samolotów takich jak Boeing 373, Airbus A320 i A320neo – to najczęściej wykorzystywane modele przez niskokosztowe linie lotnicze.

4. Port lotniczy Warszawa-Radom ma współpracować z lotniskiem Chopina

Głównym założeniem inwestorów jest odciążenie lotniska Chopina w Warszawie – kursy samolotowe mają się przecinać celem wygenerowania maksymalnie dużego potencjału tranzytowego. W następnych latach ruch pasażerski ma zostać włączony do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

5. Ruch na lotnisku ma zostać przywrócony w 2023 roku

Od 2017 roku lotnisko w Radomiu nie obsługuje lotów pasażerskich. Ma to ulec zmianie w 2023 roku (choć pierwsze kursy miały zostać zrealizowane już w 2022 roku). Start pierwszych samolotów ze zmodernizowanego lotniska zaplanowano na kwiecień. Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły, że uruchomią loty do Paryża, Rzymu i Kopenhagi. Obecnie port lotniczy posiada podpisaną umowę z takimi biurami podróży jak Nekera i Itaka.

Prace nad przygotowaniem lotniska wciąż trwają. 27 sierpnia 2022 odebrano pierwszy budynek terminala. Port lotniczy miał zostać niemal w całości zmodernizowany. Podróżnym zapewniono punkty usługowe i duży parking przy lotnisku.

Parking przy lotnisku

Porównaj ceny usług długoterminowych parkingów lotniskowych

Warszawa Chopin
Parking przy lotnisku Warszawa Chopin
Warszawa Modlin
Parking przy lotnisku Warszawa Modlin
Poznań Ławica
Parking przy lotnisku Poznań Ławica
Katowice Pyrzowice
Parking przy lotnisku Katowice Pyrzowice
Kraków Balice
Parking przy lotnisku Kraków Balice
Gdańsk
Parking przy lotnisku Gdańsk
Wrocław
Parking przy lotnisku Wrocław
Bydgoszcz
Parking przy lotnisku Bydgoszcz
Brno Tuřany
Parking przy lotnisku Brno Tuřany
Drezno
Parking przy lotnisku Drezno
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.