Lotnisko Warszawa Radom - 5 Ciekawostek

17 maja 2023
Lotnisko Warszawa Radom - 5 Ciekawostek Photo by Jacek Dylag on Unsplash

Port lotniczy Warszawa-Radom to cywilne lotnisko zlokalizowane w odległości 4 km od centrum Radomia położone w dzielnicy Sadków. Obecnie obiekt ma w planach przywrócić ruch pasażerki w 2023 roku. Do tego niezbędny mu będzie duży parking. Lotnisko Radom przygotowuje się na przybycie turystów. Nowy terminal ma mieć przepustowość 3 mln pasażerów rocznie. Poniżej kilka ciekawostek na jego temat.

1. Lotnisko powstało w 2014 roku, co czyni go jednym z najmłodszych w Polsce

To jeden z najmłodszych portów lotniczych w Polsce. Obecnie wykorzystywany jest przez wojsko. W 2012 roku zaczęto dostosowywać go do ruchu pasażerskiego. Natomiast w maju 2014 roku zostało wpisane do Krajowego Rejestru Lotnisk Cywilnych. Wówczas obiekt otrzymał również certyfikat lotniska użytku publicznego. W tym samym roku ukończono montaż terminalu, który jest odkupiony od portu lotniczego Łódź-Lublinek.

2. W 2018 roku port złożył wniosek o upadłość

W dniu 19 lipca 2018 roku zarząd Portu Lotniczego w Radomiu złożył wniosek o upadłość. Wydana decyzja była pozytywna. W konsekwencji obiekt sprzedano za 13 mln złotych, a jego nazwę zmieniono na “Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku”.

3. Lotnisko od 3 lat jest zamknięte dla użytku publicznego

Obiekt lotniczy Warszawa-Radom jest zamknięty od 2019 roku dla samolotów cywilnych. Na jego terenie rozpoczęto budowę, która nadal trwa. Założono, że nowy terminal będzie w stanie przyjąć 3 mln pasażerów rocznie. Co więcej, budynek ma być tak skonstruowany, aby łatwo można było go przebudować (maksymalna przepustowość terminala ma wynosić 9 mln turystów).

Zmodernizowany pas startowy i płyta postojowa mają pozwolić na obsługę samolotów takich jak Boeing 373, Airbus A320 i A320neo – to najczęściej wykorzystywane modele przez niskokosztowe linie lotnicze.

4. Port lotniczy Warszawa-Radom ma współpracować z lotniskiem Chopina

Głównym założeniem inwestorów jest odciążenie lotniska Chopina w Warszawie – kursy samolotowe mają się przecinać celem wygenerowania maksymalnie dużego potencjału tranzytowego. W następnych latach ruch pasażerski ma zostać włączony do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

5. Ruch na lotnisku ma zostać przywrócony w 2023 roku

Od 2017 roku lotnisko w Radomiu nie obsługuje lotów pasażerskich. Ma to ulec zmianie w 2023 roku (choć pierwsze kursy miały zostać zrealizowane już w 2022 roku). Start pierwszych samolotów ze zmodernizowanego lotniska zaplanowano na kwiecień. Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły, że uruchomią loty do Paryża, Rzymu i Kopenhagi. Obecnie port lotniczy posiada podpisaną umowę z takimi biurami podróży jak Nekera i Itaka.

Prace nad przygotowaniem lotniska wciąż trwają. 27 sierpnia 2022 odebrano pierwszy budynek terminala. Port lotniczy miał zostać niemal w całości zmodernizowany. Podróżnym zapewniono punkty usługowe i duży parking przy lotnisku.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.