Lotnisko Warszawa Modlin - 5 ciekawostek

17 stycznia 2022
Lotnisko Warszawa Modlin - 5 ciekawostek Photo by greg801 on iStock

Lotnisko Warszawa Modlin jest drugim portem lotniczym aglomeracji warszawskiej. Obiekt obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu, loty krajowe i rejsy czarterowe. Obecnie na jego terenie operuje jedna linia lotnicza – Ryanair, która zapewnia połączenie z 49 europejskimi miastami. Obiekt leży w odległości 35 km od śródmieścia stolicy w Nowym Dworze Mazowieckim, a parking przy lotnisku Warszawa Modlin dysponuje ponad 1500 miejscami postojowymi. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat portu lotniczego.

1. Port lotniczy Warszawa Modlin był lotniskiem wojskowym

Podwarszawski port lotniczy powstał na bazie wcześniejszego lotniska wojskowego, które funkcjonowało w latach 1940-2000. Na jego terenie stacjonowała m.in. 45 Lotnicza Eskadra Doświadczalna trudniąca się lotami próbnymi, testowaniem nowego uzbrojenia i samolotów po remoncie. Obiekt w latach 2000-2009 był nieużywany. Dopiero w 2009 roku została wydana zgoda na budowę cywilnego portu lotniczego, a już 8 lutego 2010 roku został wpisany do rejestru lotnisk cywilnych. Formalnie mogły tam startować i lądować samoloty, jednak obiekt był w bardzo złym stanie i wymagał wielu modernizacji. Oficjalnie lotnisko zostało otwarte 7 lipca 2012 roku.

2. Pierwszy lot odbył się 15 lipca 2012 roku

Pierwszym regularnym samolotem rejsowym, który wylądował na lotnisku w Modlinie, był Airbus 320. Lot odbył się 15 lipca 2012 roku. Był to samolot linii Wizz Air, a pasażerowie podróżowali z Budapesztu do Polski. Już w pierwszym miesiącu funkcjonowania obiekt obsłużył 161 tysięcy pasażerów, z tego 118 tysięcy linii Wizz Air i 41,8 tysięcy linii Ryanair. W tym czasie wykonano ponad 1106 operacji lotniczych.

3. W grudniu 2012 roku część lotniska została zamknięta

Lotnisko Warszawa Modlin zostało zamknięte ze względu na zły stan techniczny. Z konstrukcją pasów startowych już wcześniej były problemy. 31 maja 2012 roku w czasie certyfikacji zauważono tysiące otworów, które pojawiły się w betonie. Eksperci twierdzili, że to wada konstrukcyjna lub zastosowanie nieprawidłowych materiałów. Na skutek decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w dn. 22 grudnia 2012 roku została zamknięta betonowa część pasa startowego. W tym czasie jedynie mogły tam lądować samoloty, dla których pas o długości 1500 m był wystarczający. Większość lotów została przeniesiona na lotnisko Chopina w Warszawie.

4. Fałszywy alarm bombowy na lotnisku Warszawa Modlin

Na lotnisku Warszawa Modlin zdarzyła się niecodzienna sytuacja. 27 marca 2016 roku pracownicy portu lotniczego odebrali telefon z informacją o podłożonej bombie. Wówczas ewakuowano ponad 800 osób, a wszystkie loty zostały przekierowane na inne lotniska. Cała akcja trwała 3 godziny. Okazało się, że alarm był fałszywy, a sprawcami całego zajścia są uczestnicy imprezy wielkanocnej. Do czynu nikt się nie przyznał, a wszyscy imprezujący (21 osób) zostało aresztowanych.

5. Warszawa Modlin to jedno z najprężniej rozwijających się lotnisk

Podwarszawskie lotnisko już 15 października 2012 roku obsłużyło półmilionowego pasażera. W 2019 roku liczba ta urosła do 6 milionów. Obecnie obiekt prosperuje lepiej niż przed pandemią COVID-19, oferując 180 połączeń tygodniowo. Łącznie dostępnych jest 46 tras, a wiele miejsc postojowych dla podróżnych oferuje parking lotnisko Warszawa Modlin. Rezerwacja jest niezwykle prosta, a sam obiekt szczyci się atrakcyjną ofertą.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.