Lotnisko w Bydgoszczy - 5 ciekawostek

6 października 2022
Lotnisko w Bydgoszczy - 5 ciekawostek Photo by Szymon Shields on Unsplash

Zanim udasz się na parking przy lotnisku w Bydgoszczy, by wyruszyć w długą podróż, warto poznać kilka interesujących faktów, na temat tego portu lotniczego. Przedstawiamy 5 interesujących ciekawostek związanych właśnie z tym lotniskiem.

Lotnisko z trzech stron otoczone jest Puszczą Bydgoską

Bydgoskie lotnisko znajduje się w wyjątkowej lokalizacji. Od centrum miasta dzielą go zaledwie 3 kilometry. Dzięki temu dojazd na nie jest niezwykle prosty i szybki. Lotnisko częściowo znajduje się także na terenie gminy Białe Błota. Najważniejsza jest jednak Puszcza Bydgoska, która otacza lotnisko aż z 3 stron. Jedynie od północy sąsiaduje ono z osiedlami Szwederowo i Górzyskow. Od nazwy tego pierwszego pochodzi człon oficjalnej nazwy lotniska. W pobliżu portu lotniczego znajdziesz również parking przy lotnisku w Bydgoszczy, na którym możesz swobodnie pozostawić samochód.

Historia Lotniska Bydgoszcz sięga 1916 roku

Port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo może pochwalić się naprawdę bogatą historią. W 1916 roku władze niemieckie wykupiły od magistratu Bydgoszczy 112 hektarów gruntów, które zostały przeznaczone na pole wzlotów. Służyło ono celom wojennym, a pierwsze plany stworzenia lotniska w tym miejscu były snute jeszcze przed wybuchem I wojny światowej w 1911 roku. Po przyłączeniu Bydgoszczy do Polski nadal ważną rolę odgrywał tam port lotniczy, w którym działały ośrodki szkoleniowe dla przyszłych pilotów. Od 1929 roku rozpoczęły się z kolei loty rejsowe z Bydgoszczy. Pierwszy z nich odbył się do Poznania. W dwudziestoleciu międzywojennym z Bydgoszczy można było dotrzeć także do Rumunii.

Patronem lotniska jest Ignacy Jan Paderewski

Lotnisko w Bydgoszczy, tak jak inne porty lotnicze na całym świecie, posiada swojego patrona. Od 2004 roku jest nim Ignacy Jan Paderewski kompozytor, pianista i polityk, dzięki któremu Polska wiele zyskała na arenie międzynarodowej. Brał udział w uchwalaniu traktatu wersalskiego, a także był wysłannikiem naszego kraju w międzynarodowej organizacji Lidze Narodów. W Bydgoszczy pamięć o kompozytorze pielęgnuje się również poprzez organizowanie od 1961 roku Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego.

Po reaktywacji lotniska 1992 najpierw wznowiono loty do Grecji

Lotnisko Bydgoszcz-Szwederowo, jakie znamy, funkcjonuje od 1992 roku. Jego obsługą zajmowała się Bydgoska Korporacja Lotniczą Sp. z o.o. Już w 1992 roku pojawiły się czarterowe loty zagraniczne, a pierwszym państwem, do którego można było dotrzeć z Bydgoszczy, była Grecja. Stałe połączenia uruchomiono także do Warszawy i do Szczecina. Obecnie z lotniska można dolecieć przede wszystkim do polskich i brytyjskich miast. Obsługuje ono także wiele czarterów, które docierają do różnych zakątków Europy i świata. Port lotniczy cały czas się również rozwija.

Parking przy lotnisku w Bydgoszczy możesz zarezerwować zdalnie

W pobliżu portu lotniczego bez większych problemów znajdziesz parking Lotnisko Bydgoszcz. Rezerwacja miejsca postojowego dla samochodu, gdy do wylotu pozostało już niewiele czasu, może być niezwykle stresująca. Na szczęście, wybierając lotnisko Bydgoszcz-Szwederowo, możesz zająć się tym na długo przed planowanym wylotem. Parking przy lotnisku w Bydgoszczy poprzez portal internetowy nextpark.pl zarezerwujesz zdalnie o dowolnej porze. Dzięki temu po dotarciu na miejsce bez trudu odnajdziesz parking, który znajduje się w odległości 5 km od lotniska. Po pozostawieniu na nim samochodu zostaniesz przewieziony do głównego budynku lotniska, a po powrocie w ten sam sposób dotrzesz na miejsce parkingowe. Mamy nadzieję, że ciekawostki okazały się dla Ciebie interesujące. Jeśli chcesz swoją następną podróż rozpocząć właśnie z tego miejsca, wygodnie zarezerwuj parking przy lotnisku w Bydgoszczy.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.