Lotnisko Rzeszów – 5 ciekawostek

14 czerwca 2023
Lotnisko Rzeszów – 5 ciekawostek Photo by Kamil Sudoł on Unsplash

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka to międzynarodowe lotnisko położone w województwie podkarpackim. Został zlokalizowany w odległości 14 km od centrum miasta. Obiekt obsługuje LOT, Ryanair i Wizzair. W sezonie letnim oferuje loty czarterowe do Grecji, Bułgarii i Turcji. Pod kątem liczby obsłużonych pasażerów to 7. port lotniczy w Polsce. Co więcej, parking przy lotnisku w Rzeszowie oferuje 2 strefy postojowe, które łącznie mają 950 miejsc. Poniżej przedstawiono garść ciekawostek na temat obiektu.

1. Lotnisko dysponuje drugim najdłuższym pasem startowym w Polsce

Łącznie teren lotniska zajmuje ponad 650 ha. Posiada drugi najdłuższy pas startowy w Polsce. Jego długość to 3200 metrów, a szerokość wynosi 65 metrów. Dłuższy pas posiada jedynie lotnisko im. F. Chopina w Warszawie. W Rzeszowie pole wzlotów powstało już w 1941 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Co więcej, obiekt jest bardzo dobrze wyposażony – posiada nowoczesną aparaturę nawigacyjną i oświetleniową, a także wizualny wskaźnik ścieżki schodzenia PAPI IV. Dzięki temu może przyjmować samoloty nawet podczas bardzo trudnych warunków atmosferycznych.

2. Lotnisko w Rzeszowie posiada punkt odpraw fitosanitarnych

Punkt odpraw sanitarnych otworzono 12 marca 2015 roku. W Polsce można przewozić rośliny na dwóch lotniskach – w Rzeszowie i Warszawie. Rolą przejścia fitosanitarnego jest kontrola i prewencja wprowadzania na rynek polski szkodliwych organizmów spoza Unii Europejskiej. Obecnie kontroli podlegają wszelakie rośliny, owoce, warzywa, kwiaty, drzewa, sadzonki, ziarna, czy ziemia. Punkt odpraw fitosanitarnych jest wyposażony w profesjonalny sprzęt laboratoryjny i autoklaw.

3. W Jasionce pięciokrotnie lądował największy samolot świata

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka może pochwalić się licznymi sukcesami związanymi z obsługiwanymi samolotami. Na jego terenie pięciokrotnie lądował największy samolot świata – Antonov An-225 Mrija (zniszczony 27 lutego 2022 roku). Maszyna była niezwykle unikalna, ponieważ zbudowano tylko jeden model tego typu. Co więcej, na płycie lotniska wielokrotnie lądowały takie samoloty jak An-124 Rusłan, Boeing C-17 Globemaster III, Boeing 747-Jumbo Jet, czy maszyna pionowego startu i lądowania armii amerykańskiej – Bell-Boeing V-22 Osprey.

4. W 2022 roku lotnisko otrzymało tytuł Małego Portu Lotniczego

Tytuł Mały Port Lotniczy Roku 2022 został przyznany przez międzynarodową organizację branżową CAPA-Centre for Aviation. Nagroda wręczona na gali w Gibraltarze dotyczyła działań podjętych celem wsparcia Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. W tym czasie port lotniczy w Rzeszowie był punktem tranzytowym dla pomocy napływającej z całego świata. Co więcej, pracownicy i zarząd przyczynili się do ewakuacji uchodźców z terenów ogarniętych wojną.

5. Jasionka to najkorzystniej usytuowane lotnisko w kraju

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka ma dogodne położenie. Stanowi obiekt niezwykle korzystnie usytuowany pod kątem geograficznym – posiada najwięcej w kraju dni lotnych. Znaczenie ma tu ukształtowanie terenu, które jest płaskie i pozbawione przeszkód naturalnych.

Obiekt cały czas się rozwija, niosąc pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Po zdobyciu nagrody jest rozpoznawalny na całym świecie, co znacznie zwiększyło zasięg obsługiwanych kursów. Port lotniczy oferuje szereg udogodnień, do których należy parking lotnisko Rzeszów-Jasionka. Rezerwacja nie jest wymagana, a postój można wybrać po przybyciu na miejsce.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.