Lotnisko Poznań Ławica - 5 ciekawostek

11 stycznia 2023
Lotnisko Poznań Ławica - 5 ciekawostek Photo by Alexandra on Unsplash

Port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego to jedno z najstarszych polskich lotnisk. Położone jest 7 km na zachód od centrum miasta we wschodniej części Pojezierza Poznańskiego. Ma dogodną lokalizację – znajduje się przy trasie prowadzącej na Berlin i Buk. Liczba odprawianych pasażerów kwalifikuje miejsce jako 7. polski port lotniczy. Obiekt oferuje duży parking przy lotnisku w Poznaniu, dzięki czemu każdy podróżny ma zagwarantowane miejsce postojowe. Poniżej przedstawiamy garść ciekawostek na temat tego portu lotniczego.

# Budowę lotniska zainicjowały władze niemieckie

Lotnisko w Poznaniu to jeden z najstarszych portów lotniczych. Jego budowę zainicjowały władze niemieckie już na początku XX wieku. Obszar przeznaczony pod obiekt wynosił 300 hektarów. Uroczyste otwarcie lotniska odbyło się 26 sierpnia 1913 roku, przeprowadził je ówczesny cesarz niemiecki Wilhelm II. Pierwotnie port lotniczy miał charakter wojskowy i znajdował się poza granicami miasta. Na początku XX wieku Ławica nie była częścią Poznania, a jedynie małą podmiejską miejscowością. Po ukończeniu lotnisko posiadało hangary na 30 samolotów, a także warsztaty służące do napraw samolotów oraz koszary specjalnej jednostki wojskowej szkolącej pilotów.

# Lotnisko już w 1919 roku znalazło się w rękach Polaków

W czasie budowania państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej, Poznań i część Wielkopolski znajdowały się w granicach niemieckiej Rzeszy. 27 grudnia 1919 roku na terenie miasta wybuchło powstanie, a powstańcy wielkopolscy już 6 stycznia 1919 roku przejęli lotnisko w Ławnicy. Zdobyli wówczas 26 sprawnych samolotów i 400 rozmontowanych maszyn, z czego 100 nadawało się do kasacji. Od tamtego momentu lotnisko w Ławnicy należy do Polaków.

# 10 maja 1921 – start pierwszego polskiego samolotu komunikacyjnego

W maju 1921 roku odbyły się I Targi Poznańskie. Podczas wydarzenia z lotniska wystartowały pierwsze w Polsce komunikacyjne samoloty w ruchu komercyjnym. Ich stacją docelową były główne miasta, czyli Warszawa i Gdańsk. Rok 1921 zapoczątkował również początek przewozu poczty przez poznańskie przedsiębiorstwo Aero-Targ, które powstało w celu obsługi uczestników i odwiedzających I Targi Poznańskie.

# Oficjalna inauguracja lotniska w Poznaniu

Pierwsza oficjalna inauguracja lotniska w Poznaniu odbyła się po II wojnie światowej – 13 kwietnia 1945 roku. W tym dniu ogłoszono również start trasy okrężnej, która przebiegała przez Warszawę, Łódź, Poznań i Katowice. Na inauguracji zjawił się szef sztabu lotnictwa radzieckiego – Iwan Tielnow, minister Tadeusz Kapeliński oraz dziennikarze. Okrężna linia dostępna była od 15 kwietnia 1945 roku. Samolot odlatywał w każdy dzień tygodnia o godzinie 9.50 lub 11.20.

# Różne plany na patrona portu lotniczego

Początkowo planowano nadać lotnisku imię Ignacego Jana Paderewskiego, ale kilka dni wcześniej port lotniczy w Bydgoszczy dokonał takiego samego wyboru. W związku z tym zrezygnowano z tych planów i ponownie rozpoczęto poszukiwania. W 2005 roku rozpoczęto działania, aby nadać lotnisku imię Henryka Wieniawskiego, który był wybitnym skrzypkiem, kompozytorem i pedagogiem. Oficjalnie lotnisko otrzymało patrona 29 października 2006 roku w czasie XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Lotnisko w Poznaniu to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Od 1919 roku stale się rozwija, oferując swoim pasażerom szereg udogodnień, m.in. parking lotnisko Poznań. Rezerwacja miejsca postojowego jest niezwykle prosta, warto skorzystać z tej usługi na naszej stronie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.