Lotnisko Olsztyn - 5 ciekawostek

24 maja 2023
Lotnisko Olsztyn - 5 ciekawostek Photo by Anna Iakovleva on Unsplash

Port lotniczy Olsztyn-Mazury położony jest w miejscowości Szymany, które oddalone są o ponad 10 km od centrum Szczytna, a prawie 60 km od Olsztyna. Lotnisko to jedyny tego typu obiekt w województwie warmińsko-mazurskim. Rocznie obsługuje około 113 222 pasażerów i wykonuje 3000 operacji. Z portu lotniczego można polecieć do wielu polskich miast, a także do Londynu i Dortmundu. Miejsce oferuje szereg udogodnień, w tym duży parking. Lotnisko Olsztyn ma ciekawą historię, co przedstawiono poniżej w formie kilku ciekawostek.

1. Wcześniej istniejący port lotniczy Olsztyn-Dajtki

Po zakończeniu I wojny światowej stwierdzono, że teren warmińsko-mazurski potrzebuje portu lotniczego na potrzeby militarne i cywilne. Pierwsze lotnisko postanowiono wybudować nieopodal Olsztyna w miejscowości Dajtki. Ta niewielka wieś cechowała się płaską powierzchnią, doskonałą pod budowę obiektu. Port lotniczy Olsztyn-Dajtki rozpoczął regularne loty 1 czerwca 1926 roku. Z jego terenu realizowane były zarówno kursy militarne, jak i pasażerskie.

2. Lotnisko w Szymanach wykorzystywane przez niemieckie wojsko

Port lotniczy Szymany obsługiwał mieszkańców Warmii i Mazur już w latach 1996-2003. Wcześniej obiekt był wykorzystywany przez niemieckie lotnictwo wojskowe. Po zakończeniu II wojny światowej na terenie lotniska stacjonowały polskie pojazdy militarne. W latach 60. podniesiono mu parametry do II klasy wojskowej.

3. Port lotniczy Olsztyn-Mazury to 6. port lotniczy posiadający połączenia kolejowe

Port lotniczy Olsztyn-Mazury to 6. lotnisko w kraju, które posiada pasażerskie połączenia kolejowe. W Polsce oferują je tylko takie miasta jak Warszawa, Kraków, Szczecin-Goleniów, Lublin i Gdańsk. Pod koniec 2015 roku ukończono budowę przystanku Szymany Lotnisko, a 21 stycznia 2016 roku połączenie kolejowe zostało uruchomione. Co więcej, wszystkie kursy pociągów zsynchronizowane są z terminami przylotów i odlotów samolotów. Dzięki temu mieszkańcy Warmii i Mazur mogą bezproblemowo dojechać do miejsca docelowego, nie martwiąc się o to, że nie zdążą na wybrany kurs.

4. Lotnisko Szymany i tajne loty CIA

Lotnisko w Szymanach zyskało sławę, gdy w prasie pojawiły się informacje o samolotach CIA lądujących na płycie obiektu. Miał być to Boeing 737, który przewoził więzionych partyzantów z Kabulu do Guantanamo. Prawdopodobnie w Szymanach lądowały też inne pojazdy, które odpowiadały za transport więźniów do Guantanamo. Podobno w tym czasie normalny ruch pasażerski był zatrzymywany, a wystawiane faktury za obsługę o wiele wyższe niż standardowo. Wspomniani więźniowie mieli być przewożeni do specjalnego Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu położonego w Starych Kiejkutach.

5. W 2015 roku zatwierdzono inną nazwę lotniska

Oficjalna nazwa lotniska zatwierdzona przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego brzmi Lotnisko Szymany. W 2015 roku Rada Nadzorcza zarządzająca obiektem wyraziła zgodę na zmianę nazwy. Obecnie to “Port lotniczy Olsztyn-Mazury”. Miejsce otrzymało również nowe logo, które stworzył Mateusz Obarek Studio Gravite.

Na początku port lotniczy w Olsztynie pełnił funkcję obiektu wojskowego, a następnie cywilnego. Obecnie to ważny punkt na mapie województwa warmińsko-mazurskiego. Z racji na położenie lotniska dogodną formą dostania się na terminal jest samochód. Warto wtedy skorzystać z parkingu przy lotnisku.

Parking przy lotnisku

Porównaj ceny usług długoterminowych parkingów lotniskowych

Warszawa Chopin
Parking przy lotnisku Warszawa Chopin
Warszawa Modlin
Parking przy lotnisku Warszawa Modlin
Poznań Ławica
Parking przy lotnisku Poznań Ławica
Katowice Pyrzowice
Parking przy lotnisku Katowice Pyrzowice
Kraków Balice
Parking przy lotnisku Kraków Balice
Gdańsk
Parking przy lotnisku Gdańsk
Wrocław
Parking przy lotnisku Wrocław
Bydgoszcz
Parking przy lotnisku Bydgoszcz
Brno Tuřany
Parking przy lotnisku Brno Tuřany
Drezno
Parking przy lotnisku Drezno
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.