Lotnisko Olsztyn - 5 ciekawostek

24 maja 2023
Lotnisko Olsztyn - 5 ciekawostek Photo by Anna Iakovleva on Unsplash

Port lotniczy Olsztyn-Mazury położony jest w miejscowości Szymany, które oddalone są o ponad 10 km od centrum Szczytna, a prawie 60 km od Olsztyna. Lotnisko to jedyny tego typu obiekt w województwie warmińsko-mazurskim. Rocznie obsługuje około 113 222 pasażerów i wykonuje 3000 operacji. Z portu lotniczego można polecieć do wielu polskich miast, a także do Londynu i Dortmundu.

Miejsce oferuje szereg udogodnień, w tym duży parking. Lotnisko Olsztyn ma ciekawą historię, co przedstawiono poniżej w formie kilku ciekawostek.

1. Wcześniej istniejący port lotniczy Olsztyn-Dajtki

Po zakończeniu I wojny światowej stwierdzono, że teren warmińsko-mazurski potrzebuje portu lotniczego na potrzeby militarne i cywilne. Pierwsze lotnisko postanowiono wybudować nieopodal Olsztyna w miejscowości Dajtki. Ta niewielka wieś cechowała się płaską powierzchnią, doskonałą pod budowę obiektu. Port lotniczy Olsztyn-Dajtki rozpoczął regularne loty 1 czerwca 1926 roku. Z jego terenu realizowane były zarówno kursy militarne, jak i pasażerskie.

2. Lotnisko w Szymanach wykorzystywane przez niemieckie wojsko

Port lotniczy Szymany obsługiwał mieszkańców Warmii i Mazur już w latach 1996-2003. Wcześniej obiekt był wykorzystywany przez niemieckie lotnictwo wojskowe. Po zakończeniu II wojny światowej na terenie lotniska stacjonowały polskie pojazdy militarne. W latach 60. podniesiono mu parametry do II klasy wojskowej.

3. Port lotniczy Olsztyn-Mazury to 6. port lotniczy posiadający połączenia kolejowe

Port lotniczy Olsztyn-Mazury to 6. lotnisko w kraju, które posiada pasażerskie połączenia kolejowe. W Polsce oferują je tylko takie miasta jak Warszawa, Kraków, Szczecin-Goleniów, Lublin i Gdańsk. Pod koniec 2015 roku ukończono budowę przystanku Szymany Lotnisko, a 21 stycznia 2016 roku połączenie kolejowe zostało uruchomione. Co więcej, wszystkie kursy pociągów zsynchronizowane są z terminami przylotów i odlotów samolotów. Dzięki temu mieszkańcy Warmii i Mazur mogą bezproblemowo dojechać do miejsca docelowego, nie martwiąc się o to, że nie zdążą na wybrany kurs.

4. Lotnisko Szymany i tajne loty CIA

Lotnisko w Szymanach zyskało sławę, gdy w prasie pojawiły się informacje o samolotach CIA lądujących na płycie obiektu. Miał być to Boeing 737, który przewoził więzionych partyzantów z Kabulu do Guantanamo. Prawdopodobnie w Szymanach lądowały też inne pojazdy, które odpowiadały za transport więźniów do Guantanamo.

Podobno w tym czasie normalny ruch pasażerski był zatrzymywany, a wystawiane faktury za obsługę o wiele wyższe niż standardowo. Wspomniani więźniowie mieli być przewożeni do specjalnego Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu położonego w Starych Kiejkutach.

5. W 2015 roku zatwierdzono inną nazwę lotniska

Oficjalna nazwa lotniska zatwierdzona przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego brzmi Lotnisko Szymany. W 2015 roku Rada Nadzorcza zarządzająca obiektem wyraziła zgodę na zmianę nazwy. Obecnie to “Port lotniczy Olsztyn-Mazury”. Miejsce otrzymało również nowe logo, które stworzył Mateusz Obarek Studio Gravite.

Na początku port lotniczy w Olsztynie pełnił funkcję obiektu wojskowego, a następnie cywilnego. Obecnie to ważny punkt na mapie województwa warmińsko-mazurskiego. Z racji na położenie lotniska dogodną formą dostania się na terminal jest samochód. Warto wtedy skorzystać z parkingu przy lotnisku.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.