Lotnisko Lublin - 5 ciekawostek

23 lutego 2023
Lotnisko Lublin - 5 ciekawostek Photo by Maksym Harbar on Unsplash

Port lotniczy Lublin to międzynarodowy obiekt położony w odległości 10 km od centrum Lublina. Mieści się w miejscowości Świdnik. Lotnisko obsługuje głównie osoby zamieszkujące aglomerację lubelską. W 2019 roku z jego usług skorzystało ok. 360 000 turystów, a liczba wykonanych operacji wyniosła 4389. Swoim klientom obiekt oferuje duży parking. Lotnisko Lublin zostało dogodnie położone, więc bez problemu można do niego dojechać prywatnym samochodem. Poniżej garść ciekawostek na temat lubelskiego portu lotniczego.

# 1. Lotnisko rozpoczęto budować w 1934 roku

W 1934 roku zapadła decyzja o budowie lotniska w Świdniku. Działania związane były z potrzebą rozwoju lotnictwa na tamtym terenie. Port lotniczy miał zajmować 146 ha. Do zbudowania obiektu zaangażowano ludzi pochodzących z Wołynia. Z pomocą koni zniwelowali i wyrównali teren pod przyszłe lotnisko. Inwestycja została sfinansowana przez Zarząd Główny Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Dwa lata później rozpoczęto budowę zaplecza technicznego, ponieważ w Świdniku miała powstać cywilna szkoła pilotów.

# 2. Po II wojnie światowej na jego miejscu stanął zakład przemysłowy i osiedle

W czasie II wojny światowej port lotniczy został zbombardowany przez Niemców, a następnie na jego terenie stanął zakład przemysłowy i przyfabryczne osiedle. W tamtym okresie płyta była wykorzystywana przez przedsiębiorstwo WSK “PZL-Świdnik” i Aeroklub Robotniczy w Świdniku. Produkowano tam śmigłowce, takie jak Mi-2, PZL Kania, PZL Sokół, PZL SW-4, a także szybowce: SZD-30 Pirat, PW-5 i PW-6.

# 3. Lotnisko w Świdniku wybudowano według polsko-hiszpańskiego projektu

W 2008 roku zdecydowano, że lotnisko Lublin-Świdnik zostanie wybudowane na podstawie polsko-hiszpańskiego projektu zaprezentowanego przez firmę Sener-ARE Stiasny/Wacławek-Polconsult. Decyzja zapadła w lubelskim Trybunale Koronnym. Odczytując wyniki, przewodniczący architekt stwierdził, że będzie to najpiękniejszy obiekt w Europie.

# 4. Lotnisko otworzono w 2012 roku

Otwarcie nowego lotniska miało miejsce 1 grudnia 2012 grudnia. Oszacowano, że w wydarzeniu wzięło udział około 20 000 ludzi. Natomiast pierwszy lot odbył się 17 grudnia 2012 roku. Kurs był stosunkowo krótki – samolot leciał do Lublina. Tego samego dnia pierwsze połączenia do Londynu i Dublina otworzył Ryanair. Pierwszy zrealizowany kurs z pasażerami wylądował również 17 grudnia o godzinie 9:00 – był to rejs czarterowy z osobami zaproszonymi przez PLL.

5. Terminal lotniska w Świdniku zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie Życie w Architekturze

W latach 2000-2012 terminal portu zdobył uznanie architektów i zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Życie w Architekturze. To ogólnopolski konkurs wybierający najbardziej znaczące inwestycje na terenie całego kraju. Organizowany jest przez redakcję miesięcznika “Architektura-murator” nieprzerwanie od 1995 roku.

Port lotniczy w Lublinie to stosunkowo nowy obiekt wyposażony w innowacyjną infrastrukturę techniczną. Świadczy usługi głównie mieszkańcom aglomeracji lubelskiej. Wokół miejsca można znaleźć wiele przedsiębiorstw oferujących różne usługi np. prywatny parking. Lotnisko Lublin jest dogodnie położone, a na jego potrzeby zbudowano dodatkową ulicę Jana III Sobieskiego, gdzie zlokalizowano wiele miejsc postojowych. Jeśli szukasz parkingu zewnętrznego w okolicy portu lotniczego Lublin, zajrzyj na stronę NextPark i wybierz miejsce dogodne dla siebie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.