Lotnisko Brno–Tuřany - 5 ciekawostek

19 kwietnia 2023
Lotnisko Brno–Tuřany - 5 ciekawostek Photo by Radek Homola on Unsplash

Port lotniczy Brno-Tuřany to międzynarodowe lotnisko położone w odległości 7,5 km na południowy wschód od centrum miasta. Obiekt obsługuje takie linie, takie jak Blue Air Moravia, Ryanair i Lufthansa. Obecnie realizowane kierunki to Barcelona, Bruksela, Dubrownik, Włochy, Londyn i Monachium. Co więcej, port lotniczy świadczy usługi cargo – posiada 3 kierunki w 3 krajach. Lotnisko parking Brno oferuje podróżnym kilkaset miejsc postojowych. Obszar nie został podzielony na strefy, więc wszędzie obowiązuje taka sama cena. To korzystna opcja dla wszystkich, ponieważ z obiektu nierzadko korzystają turyści z Polski mieszkający nieopodal granicy. Poniżej garść ciekawostek na temat czeskiego portu lotniczego.

1. Lotnisko Brno–Tuřany ma własne czasopismo

Port lotniczy Brno–Tuřany wydaje bezpłatny magazyn o nazwie „Flying Mag”. Czasopismo pojawia się cyklicznie. Turyści podróżujący z lotniska mogą go znaleźć w strefach wypoczynku, poczekalniach i punkcie informacji. Znajdziesz w nim informacje na temat obiektu, nowo otwarte kierunki podróży, a także ciekawostki o najczęściej odwiedzanych państwach. Zawiera również wywiady ze sławnymi osobami kochającymi podróżne. Czasopismo wydawane jest w języku czeskim i angielskim.

2. Historia lotniska rozpoczęła się w 1923 roku

Pierwsze plany budowy lotniska pojawiły się w 1923 roku. To wówczas okręg Cernovice został wybrany jako najlepsze i najdogodniejsze miejsce do stworzenia portu lotniczego. Trzy lata później na płycie obiektu lotniczego wylądował pierwszy samolot. Był to 12-osobowy Farman-Goliath wyprodukowany przez francuskie przedsiębiorstwo. Dzień później, tj. 24 maja 1926 roku wylądował lecący z Pragi De Havilland. Na jego pokładzie znajdowało się 24 osoby. Oba zdarzenia traktowane są jako początek lotnictwa w miejscowości Brno.

3. Regularne loty zostały rozpoczęte w 1927 roku

Lotnisko zaczęło obsługiwać regularne kursy w 1927 roku. Na początku były to stosunkowo krótkie trasy, tj. Brno-Gliwice-Wrocław-Berlin oraz Brno-Wiedeń. W tamtym okresie największy ruch lotniczy datuje się na lata 1927 - 1930. W tym czasie obsługiwano połączenia z Pragą, Bratysławą, Bukaresztem, Kluż Napoką, Sarajewem i Zagrzebiem. Natomiast po 1935 roku zaniechano realizacji wszystkich połączeń międzynarodowych, a lotnisko zaczęło tracić na znaczeniu. Ruch przywrócono dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

4. Budynek terminala otrzymał nagrodę Building of the Year w 2007 roku

Na terenie portu lotniczego Brno–Tuřany w 2005 roku rozpoczęła się budowa nowego terminalu pasażerskiego. Inwestycję sfinansowano ze środków Unii Europejskiej. Obecnie hala odlotu jest w stanie obsłużyć 1000 pasażerów na godzinę. Budynek został zaprojektowany przez Perta Paroleka. Stanowi jeden z najciekawszych budowli w kraju. Ma opływowy, a zarazem finezyjny kształt. W 2007 roku zdobył prestiżową nagrodę „Building of the Year”.

5. Lotnisko w latach 80. wykorzystywano do celów militarnych

Po II wojnie światowej w 1950 roku lotnisko przeszło modernizację i zastąpiło istniejące w tamtym czasie lądowisko Slatina. W latach 80. port lotniczy był wykorzystywany do celów militarnych, a ruch pasażerski zredukowano do minimum. Dopiero po upadku komunizmu w 1989 roku lotnisko zaczęło być dostępne dla cywilów. Od tamtego czasu zarządzane jest przez Czech Airport Authority.

Parking przy lotnisku

Porównaj ceny usług długoterminowych parkingów lotniskowych

Warszawa Chopin
Parking przy lotnisku Warszawa Chopin
Warszawa Modlin
Parking przy lotnisku Warszawa Modlin
Poznań Ławica
Parking przy lotnisku Poznań Ławica
Katowice Pyrzowice
Parking przy lotnisku Katowice Pyrzowice
Kraków Balice
Parking przy lotnisku Kraków Balice
Gdańsk
Parking przy lotnisku Gdańsk
Wrocław
Parking przy lotnisku Wrocław
Bydgoszcz
Parking przy lotnisku Bydgoszcz
Brno Tuřany
Parking przy lotnisku Brno Tuřany
Drezno
Parking przy lotnisku Drezno
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.