Jak wybrać ubezpieczenie podróżne?

27 października 2022
Jak wybrać ubezpieczenie podróżne? Photo by Scott Graham on Unsplash

Wybór ubezpieczenia podróżnego jest jedną z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć przed wyjazdem. W razie jakichkolwiek komplikacji to właśnie od niego będzie zależała Twoja sytuacja finansowa. Jak wybrać ubezpieczenie podróżne, by uniknąć przykrych niespodzianek? Poniżej przedstawimy najważniejsza kryteria, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Dlaczego dobrze wybrane ubezpieczenie podróżne jest takie ważne?

Ubezpieczenie podróżne jest stosunkowo niedrogim sposobem na zapewnienie sobie spokojnego wypoczynku. Wykupienie polisy odciąży Cię od ewentualnych kosztów leczenia, zabezpieczy Twój bagaż podczas podróży, a w razie wypadku zagwarantuje uzyskanie odszkodowania. Ubezpieczenie nie chroni wyłącznie przed najcięższymi urazami, co oznacza, że może przydać się każdemu. Dzięki niemu w razie zwichnięcia kostki, ukąszenia przez owady czy nawet standardowych problemów żołądkowych, będziesz mógł liczyć na bezpłatną wizytę lekarską w miejscu pobytu. Może to pomóc Ci uniknąć dość wysokich kosztów hospitalizacji. Najważniejsze jest to, by dopasować opcje ubezpieczenia do swoich potrzeb.

Co najczęściej obejmuje ubezpieczenie podróżne?

Zazwyczaj ubezpieczenie podróżne obejmuje koszty leczenia oraz odszkodowanie w ramach następstw nieszczęśliwych wypadków. W ostatnim czasie jednym z najczęściej pojawiających się zapisów w polisach są kwestię związane z ewentualnym zachorowaniem na COVID-19 czy odbyciem kwarantanny. Bardzo popularne jest także dodatkowe ubezpieczenie bagażu, które zabezpieczy Cię, jeśli zaginie on lub zostanie skradziony. Wszystkie informacje na temat polisy zawarte są w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

[ubezpieczenia]

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie podróżne?

Gdy będziesz przeglądać różne propozycje ubezpieczeń podróżnych, zwróć szczególną uwagę na kilka aspektów. Oto najważniejsze z nich:

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia

Kwota zawarta w tym punkcie umowy oznacza, jaką sumę zapłaci ubezpieczyciel, jeśli skorzystasz z pomocy medycznej w trakcie trwania polisy. Na terenie Unii Europejskiej powinna ona wynosić minimum 20 000 zł, a najlepiej 30 000 zł. Poza Unią powinno to być minimum 60 000 zł, najlepiej jednak wybrać nieco droższą opcję bez sumy gwarantowanej i bez górnego limitu świadczenia. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, koniecznie uwzględnij w polisie odpowiednią klauzulę.

2. Suma NNW

To z kolei kwota odszkodowania, którą otrzymasz w razie stałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas wyjazdu.

3. Cena ubezpieczenia

Cena dopasowywana jest przez ubezpieczyciela do wybranych przez Ciebie opcji. Wpływ na nią ma przede wszystkim kierunek podróży, czas jej trwania oraz wybrane opcje dodatkowe. W wielu przypadkach na koszty polisy wpływa także wiek podróżnych. Dla najmłodszych uczestników wyjazdu przewidywane są zniżki, a osoby starsze powinny liczyć się z wyższymi kosztami.

Dla klientów NextPark przygotowaliśmy specjalny rabat w wysokości 15% na wybrane oferty. Wystarczy, że użyjesz kodu rabatowego TRIP na porównywarce ubezpieczeń [KioskPolis.pl].

4. Dodatki do polisy

Możesz dobierać je dowolnie tak, by przygotować się na każde okoliczności. Najpraktyczniejsze i najczęściej wybierane jest ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego, dzięki któremu w razie utraty lub zniszczenia bagażu uzyskasz odszkodowanie, transport zwłok, który w razie tragicznego wypadku odciąży Twoją rodzinę, czy odpowiedzialność cywilna, która zapewni pokrycie kosztów wyrządzonych przez Ciebie uszkodzeń.

5. Szczegółowe zapisy umowy

Warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Zawsze dokładnie zapoznaj się z umieszczonymi w dokumencie kwotami, aby uniknąć podpisania niekorzystnych zobowiązań, które nie pokryją pełnych kosztów. Warto także przeanalizować wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Skorzystaj z usług sprawdzonych firm, takich jak Allianz, Aviva, Ergo lub PZU, aby mieć pewność, że polisa będzie uczciwie opracowana.

Jak mądrze wybrać polisę na wyjazd?

To, na jakie ubezpieczenie podróżne najlepiej się zdecydować, zależy przede wszystkim od 3 czynników: kierunku wyjazdu, planowanych aktywności i indywidualnych potrzeb. Jeżeli wybierasz się do państwa z bardzo drogą opieką medyczną, jak na przykład Stany Zjednoczone, niezbędna będzie Ci droższa polisa, niż w przypadku państw Unii Europejskiej. Od kierunku podróży i specyfiki danego regionu świata uzależniony jest także pakiet dodatkowych usług. W przypadku aktywności, które będziesz podejmować podczas wyjazdu, sprawa wygląda podobnie. Inne warunki ubezpieczenia będą korzystne dla turysty, który planuje odwiedzić centrum miasta, a inne dla miłośnika sportów ekstremalnych. Szczególną kategorią jest ubezpieczenie dla narciarzy, które wyróżnia się specyficznymi zapisami. Podczas wybierania odpowiedniej oferty, uwzględnij także swój stan zdrowia. Jeżeli zmagasz się z chorobami przewlekłymi, koniecznie dopasuj do nich warunki umowy.

[ubezpieczenia]

Wybór ubezpieczenia podróżnego jest bardzo ważny, aby podczas wyjazdu nie martwić się ewentualnymi kosztami leczenia. Dzięki niemu unikniesz wielu przykrych niespodzianek. W razie jakiegokolwiek poważnego wypadku nie obciążysz także bliskich długami. Warto jednak zadbać nie tylko o siebie, ale także o pozostający na lotnisku pojazd. Pomogą Ci w tym bezpieczne parkingi przy lotniskach w całej Polsce.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.