Jak najtaniej dojechać z Gdańska na lotnisko Lecha Wałęsy?

April 6, 2022
maksym-harbar-PuFtDp6U4Ws-unsplash.png Photo by Maksym Harbar on Unsplash

Lotnisko w Gdańsku oddalone jest o ok. 10 km od centrum miasta. Do portu można dostać się na kilka sposobów. Podróżni mają do wyboru pociąg, komunikację miejską, prywatnych przewoźników lub własny samochód. Jeśli wybierzesz podróż autem, pamiętaj, aby wcześniej zarezerwować parking długoterminowy. Lotnisko Gdańsk oferuje aż 6 stref postojowych, a ich cena uzależniona jest od długości karnetu. W obrębie portu znajdziesz również kilka mniejszych prywatnych parkingów.

Jak dojechać do lotniska w Gdańsku?

Na lotnisko w Gdańsku kursuje pociąg, komunikacja miejska, a także minibusy i taksówki. Kolej obejmuje 4 trasy, a autobusy miejskie obsługują aż 5 różnych linii. Poniżej przedstawiono sposoby na dojazd do portu lotniczego wraz z obowiązującymi cenami.

Komunikacja miejska

Na teren portu lotniczego można dojechać za pośrednictwem 5 linii autobusowych, w tym jednej nocnej, które przejeżdżają przez główne węzły komunikacyjne miasta. Na lotnisko kursują takie linie jak:

  • Linia nr 110 rozpoczyna swój kurs na przystanku Gdańsk-Wrzeszcz Dworzec PKP, a następnie przejeżdża przez wszystkie ważniejsze miejsca w mieście. Kursuje co 20 minut w godzinach 4:52-22.13.
  • Linia 210 rozpoczyna swoją trasę na przystanku Gdańsk Dworzec Główny PKP, a podróżnych dowozi bezpośrednio do portu lotniczego. Kursuje co 30 minut w godzinach 4:30-22:34.
  • Linia 120 rozpoczyna trasę z przystanku Łostowice Świętokrzyska, a następnie zatrzymuje się bezpośrednio przy terminalu cargo i porcie lotniczym. Kursuje co 20 minut, w godzinach 4:12-22:34.
  • Linia 122 rozpoczyna kurs na przystanku Sopot Kamienny Potok, następnie obejmuje ważniejsze przystanki miasta Gdańsk. Linia jeździ co 60 minut w godzinach 5:58-21:58.
  • Linia nocna N3 rozpoczyna swój kurs na Dworcu Głównym. Następnie zatrzymuje się na wszystkich ważniejszych przystankach w centrum Gdańska. Kursuje co 60 minut w godzinach 24:00-4.00.

Bilety na autobus można kupić u kierowcy, w automatach biletowych lub za pomocą aplikacji komórkowych. W zależności od lokalizacji i natężenia korków na drodze przejazd trwa od 30 do 60 minut. Koszt biletu wynosi 3,80 zł.

Pociąg

Na lotnisko można się dostać pociągami linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Kolej kursuje na 4 trasach:

  • Gdańsk-Wrzeszcz, przez Gdański Port Lotniczy w kierunku Gdynia Główna.
  • Pojazd kursuje co 30 minut.
  • Gdynia Główna do Gdański Port Lotniczy. Pociąg kursuje co 60 minut.
  • Kartuzy, Żukowo do Gdański Port Lotniczy. Pojazd kursuje co 60 minut.
  • Kościerzyna, Somonino do Gdański Port Lotniczy. Pojazd kursuje co 60 minut.

Przystanek Gdański Port Lotniczy jest bezpośrednio połączony z terminalem pasażerskim T2. Bilety można nabyć u kierowcy, w automacie biletowym lub kupić przez jedną z aplikacji komórkowych. Czas przejazdu z centrum miasta do portu lotniczego wynosi ok. 23 minuty, a cena biletu to 4,49 zł.

Minibusy - prywatni przewoźnicy

Bez wątpienia jest to najrzadziej wybierana opcja dojazdu do portu lotniczego. Na terenie Gdańska funkcjonuje kilka przedsiębiorstw, które trudnią się dowożeniem podróżnych do obiektu, ale najczęściej z busów korzystają osoby mieszkające poza miastem. Prywatni przewoźnicy kursują w późnych godzinach nocnych, co jest ich niewątpliwą zaletą, jednak cena usługi to znacznie wyższy koszt niż standardowej komunikacji miejskiej.

Taksówki

Na terenie Trójmiasta funkcjonuje jedna firma, która zajmuje się dowożeniem pasażerów na lotnisko, a jest nią Neptun Taxi. Cena uzależniona jest od liczby przejechanych kilometrów, pory dnia i miejsca docelowego. Taksówki są tańsze na terenie Gdańska, poza jego granicami koszt takiej usługi jest znacznie wyższy. Zakłada się, że cena jednego przejazdu wynosi od 60 do 100 zł.

Własne auto

Przejazd własnym samochodem to najbardziej komfortowa i elastyczna opcja. Na terenie obiektu można parkować tylko w ściśle wyznaczonych miejscach. Możliwy jest krótko-, jak i długoterminowy parking. Lotnisko Gdańsk ma 4 strefy, gdzie postój może trwać dłużej niż dobę. Najtańszym wyborem jest teren P6, koszt 4-dniowego karnetu wynosi tam tylko 27 zł.

Podróżujący z lotniska w Gdańsku mają wiele opcji dojazdu do portu lotniczego. Bez wątpienia najtańszym transportem jest komunikacja miejska, niestety w dużej mierze czas przejazdu zależy od korków na drodze. Z kolei najlepszą opcję stanowi własny samochód, który po uiszczeniu niewielkiej opłaty można zaparkować na parkingu długoterminowym.

Parking przy lotnisku

Porównaj ceny usług długoterminowych parkingów lotniskowych

lotnisko parking warszawa chopin
Parking przy lotnisku
Warszawa Chopin
lotnisko parking warszawa modlin
Parking przy lotnisku
Warszawa Modlin
lotnisko parking poznań ławica
Parking przy lotnisku
Poznań Ławica
lotnisko parking katowice pyrzowice
Parking przy lotnisku
Katowice Pyrzowice
lotnisko parking wrocław
Parking przy lotnisku
Wrocław
lotnisko parking gdańsk
Parking przy lotnisku
Gdańsk
lotnisko parking kraków balice
Parking przy lotnisku
Kraków Balice
lotnisko parking bydgoszcz
Parking przy lotnisku
Bydgoszcz
lotnisko parking drezno
Parking przy lotnisku
Drezno
lotnisko parking brno tuřany
Parking przy lotnisku
Brno Tuřany
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.