Port lotniczy Zielona Góra-Babimost to obiekt położony w województwie lubuskim. Lotnisko obsługuje głównie podróżnych mieszkających w zachodniej części Wielkopolski i w regionie lubuskim. Rocznie obsługuje około 42 058 pasażerów i wykonuje 3 790 operacji. Port lotniczy udostępnił swoim klientom parking. Lotnisko Zielona Góra posiada bogatą historię, którą znajdziesz w poniższym artykule.
1. Port lotniczy był obiektem wojskowym
Port lotniczy Zielona Góra-Babimost po zakończeniu II wojny światowej był lotniskiem wojskowym. W tamtym czasie dysponował drogą betonową o długości 2500 metrów i urządzeniami nawigacyjnymi. Następnie przekształcono go na lotnisko cywilne. Na jego terenie zbudowano pawilon odpraw pasażerów, a 24 czerwca 1977 roku zainaugurowano pierwsze połączenie samolotowe pomiędzy Zieloną Górą, Poznaniem i Warszawą. Wówczas realizowane były również sezonowe kursy do Gdańska i Rzeszowa.
2. 24 czerwca 2019 roku odbył się pierwszy lot czarterowy
Pierwszy lot czarterowy z lotniska Zielona Góra-Babimost miał miejsce stosunkowo niedawno. W dniu 24 czerwca 2019 roku wystartował samolot lecący w kierunku tureckiej Antalyi. Organizatorem wycieczki było biuro podróży Coral Travel Poland. Od tamtego czasu port lotniczy obsługuje takie linie lotnicze jak Onur Air, Freebird Airlines i Pegasus Airline.
3. Na lotnisku działa przejście graniczne
Na lotnisku zlokalizowano przejście graniczne, a w porcie działa Lotniskowy Komisariat Policji. W czerwcu 2007 roku podpisano umowę, dzięki której obiekt miał stać się ważnym portem towarowym łączącym zachodnią Polskę i wschodnie Niemcy. Dlatego w styczniu 2011 roku zawieszono wszystkie kursy do Warszawy, a miejsce obsługiwało tylko loty prywatne i jednorazowe transporty żołnierzy. Po 6 miesiącach kursy pasażerskie zostały wznowione. Warto wspomnieć, że obiektu nie obowiązują normy hałasu, więc może działać całodobowo.
4. Lotnisko Zielona Góra-Babimost zajmuje 450 ha
Port lotniczy posiada terminal o przepustowości 50 000 pasażerów rocznie. Pozostałe zabudowania obiektu obejmują terminal cargo, budynki technicznego zabezpieczenia i 16 hangarów do garażowania samolotów i szybowców. Gwarantują one ochronę pojazdów przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Każdy z nich ma powierzchnię 320 m2. Cała powierzchnia portu lotniczego zajmuje ok. 450 ha.
5. W 2022 roku port lotniczy uzyskał najlepszy wynik w historii
Lotnisko Zielona Góra-Babimost w 2022 roku obsłużyło rekordową liczbę pasażerów. Z jego usług skorzystało 42 tysiące klientów. W samym grudniu zanotowano bardzo dużą liczbę turystów. Obiekt odwiedziło wówczas 3 tysiące osób. W 2022 roku w sezonie letnim najczęściej wybieranym kierunkiem była Antalya.
Zainteresowanie portem lotniczym wciąż wzrasta. Świadczą o tym odnotowywane rekordy i zwiększająca się liczba turystów. Z tego względu obiekt musi zagwarantować swoim klientom wystarczający parking. Lotnisko Zielona Góra oferuje miejsca postojowe, ale poza swoimi granicami. W obrębie miasta dostępne są również prywatne miejsca parkingowe, które można znaleźć na stronie nextpark.pl.