Kto jest właścicielem lotniska w Warszawie?

21 grudnia 2023
Kto jest właścicielem lotniska w Warszawie?

Lotnisko Chopina Warszawa, będące centralnym punktem polskiego transportu lotniczego, ma niezwykle bogatą historię i strategiczne znaczenie. Od czasu jego otwarcia, w 1934 roku na warszawskim Okęciu, jest zarządzane przez Polskie Porty Lotnicze, a formalnie stanowi część skarbu państwa. To właśnie Polskie Porty Lotnicze S.A. (PPL S.A.) stoją za budową, modernizacją i eksploatacją lotniska i lotniczych urządzeń naziemnych, tworząc nowoczesną infrastrukturę, która zadziwia swoim rozmachem i efektywnością.

Wskazówka dla podróżujących z lotniska Chopina - zarządzaj podróżą już przed wyjazdem, zarezerwuj parking na lotnisku Chopina wcześniej i ciesz się spokojem na trasie.

Historia PPL S.A. i jej rola

Założone w 1987 roku, PPL S.A. wyrosło z dawnego Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych, mając na koncie nie tylko lata doświadczeń, ale też kluczowe miejsce na polskim rynku lotnictwa. Od 2023 roku jest jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa, co podkreśla jej znaczenie dla polskiej infrastruktury lotniczej.

Polskie porty lotnicze - siedziba i zasięg firmy

Właściciel lotniska Chopina, Polskie Porty Lotnicze (PPL) S.A., z siedzibą przy ul. Żwirki i Wigury 1 w Warszawie, nie tylko zarządza Lotniskiem Chopina i pobiera opłaty lotniskowe, ale także jest właścicielem lotnisk w Radomiu i w Zielonej Górze. PPL S.A. jako udziałowiec w spółkach nadzorujących inne lotniska w Polsce, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu krajobrazu polskiego lotnictwa.

Przejęcie przez CPK

Najnowszym etapem rozwoju PPL S.A. było przejęcie przez Centralny Port Komunikacyjny (CPK) Sp. z o.o. 22 września 2023 roku. W wyniku tej decyzji, PPL S.A. stały się integralną częścią Grupy Kapitałowej CPK, co z pewnością wpłynie na dalsze inwestycje i dynamiczny rozwój infrastruktury lotniczej w Polsce.

Rozwój infrastruktury lotniczej w Polsce

Działania PPL S.A. są kluczowe dla rozwoju polskiego lotnictwa. Planowane rozbudowy, nowe terminale i inwestycje takie jak np. wdrożenie biometrycznych bramek do samodzielnej odprawy paszportowej, znanych jako Automated Border Control (ABC), są obietnicą nie tylko zwiększenia przepustowości lotniska, ale także umocnienia Polski jako strategicznego gracza w europejskim transporcie lotniczym.

Podsumowanie:

Polskie Porty Lotnicze S.A. są nieodłącznym elementem sukcesu Lotniska Chopina w Warszawie. To firma z historią, która walczy o rozwój polskiego lotnictwa i tworzy infrastrukturę gotową sprostać wyzwaniom przyszłości.

Czytaj również: Czy lotnisko Chopina i Okęcie to to samo miejsce?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.