Lotnisko Szczecin Goleniów - 5 ciekawostek

5 lipca 2023
Lotnisko Szczecin Goleniów - 5 ciekawostek Photo by Michał Bielejewski on Unsplash

Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ “Solidarność” to międzynarodowy obiekt położony w odległości 46 km od centrum Szczecina w miejscowości Glewice. Został dogodnie zlokalizowany, nieopodal drogi ekspresowej S8. Port lotniczy rocznie obsługuje ok. 420 000 pasażerów. Swoim klientom oferuje liczne udogodnienia, w tym duży parking. Lotnisko Szczecin-Goleniów może pochwalić się kilkoma ciekawostkami na swój temat, które przedstawiono poniżej.

1. Lotnisko zbudowano w okresie “zimnej wojny”

Port lotniczy powstał w latach 1953-1956 – wówczas miało miejsce nasilenie “zimnej wojny”. Było to standardowe lotnisko wojskowe z drogą startową o długości 1800 metrów i szerokości 45 metrów. Na terenie obiektu powstało zaplecze techniczne, do którego należała wieża kontroli lotów, hangary, niewielka baza sprzętowa i magazyny paliw. W tamtym czasie decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej stacjonował tam 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego “Kraków”.

2. Na terenie lotniska jest przejście graniczne

Przejście graniczne na lotnisku w Szczecinie zostało otworzone 30 października 1995 roku. W tym samym dniu obiekt zainaugurował pierwsze międzynarodowe połączenia lotnicze, jednocześnie dopuszczając na swoim terenie ruch towarowy i osobowy. Obecne przejście graniczne jest ogólnodostępne, a obsługuje go Placówka Straży Granicznej w Szczecinie.

3. Lotnisko posiada 6 stanowisk postojowych dla samolotów kategorii C

Port lotniczy dysponuje 6 miejscami dla samolotów kategorii C. Kod C noszą jedne z najpopularniejszych pojazdów występujących na polskich lotniskach, czyli Airbus A320 i Boeing 737. To one najczęściej wykonują międzynarodowe kursy po Europie. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi od 24 do 36 metrów, a rozstaw kół podwozia ma od 6 m do 9 m.

4. Port lotniczy ma nazwę nawiązującą do największych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej

Pełna nazwa obiektu brzmi Port lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ “Solidarność”. Nawiązuje ona i przypomina o największych przemianach polityczno-społecznych, jakie miały miejsce w całej Europie Środkowo-Wschodniej, a rozpoczęto je w Szczecinie. W szczecińskich fabrykach strajki rozpoczęły się w 1980 roku. Wówczas ludzie już nie pragnęli tylko zmian ekonomicznych, ale i wolności. Ruchowi nadano nazwę SOLIDARNOŚĆ. Następnie ugrupowanie wygrało wybory, zmieniając na zawsze mapę polityczną Europy Środkowo-Wschodniej. Aby uczcić te wydarzenia, port lotniczy dostał nazwę “Solidarność”,

5. W 2006 roku zwiększono możliwość odprawy pasażerów

Lotnisko w Szczecinie było kilkakrotnie modernizowane. Remonty rozpoczęły się już w 1977 roku, gdy wydłużono drogę startową do 2500 metrów. W tamtym czasie port lotniczy posiadał najnowocześniejszy dworzec w Polsce. W 2001 roku podjęto decyzję o budowie nowego terminala, a już w 2005 roku go rozbudowano. Pod koniec kwietnia w 2006 roku oddano budynek do użytku, tym samym zwiększając możliwość odprawy pasażerów do miliona rocznie.

Rocznie z portu lotniczego korzysta pół miliona pasażerów, przez co na jego terenie niezbędny jest duży parking. Lotnisko Szczecin i nie tylko oferuje miejsca postojowe w atrakcyjnych cenach. Wielu prywatnych przedsiębiorców proponuje monitorowane i strzeżone parkingi dla podróżnych. Wszystkie sprawdzone miejsca znajdziesz na stronie internetowej nextpark.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.