Lotnisko Łódź - 5 ciekawostek

9 sierpnia 2023
Lotnisko Łódź - 5 ciekawostek Photo by Maksym Harbar on Unsplash

Port lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta to międzynarodowe lotnisko zlokalizowane w odległości 6 km od centrum miasta. Liczba odprawianych pasażerów kwalifikuje go na 12. miejscu wśród polskich obiektów. Rocznie odprawia około 200 000 pasażerów. Na stałe obsługuje dwie linie lotnicze, tj. Ryanair i Wizz Air. Swoim klientom oferuje loty do Dublina, Londynu, Mediolanu, Alicante i Brukseli. Miejsce gwarantuje szereg udogodnień w tym parking. Lotnisko Łódź zostało tak zaprojektowane, aby podróżni czuli się komfortowo. Poniżej garść ciekawostek związanych z tym portem lotniczym.

Lotnisko posiada III terminale

Najstarszym budynkiem na terenie obiektu jest terminal General Aviation, który został zmodernizowany w 1997 roku. Obecnie obsługuje lotnictwo ogólne i samoloty klasy VIP. To w nim zostało umieszczone całe zaplecze dla pilotów, tj. pomieszczenia wypoczynkowe i socjalne. W 2009 roku otworzono terminal Cargo. Służy do obsługi maszyn towarowych. Natomiast najnowszy budynek został odebrany w 2012 roku. Przeniesienie ruchu nastąpiło 30 czerwca 2012 roku.

Budowę lotniska rozpoczęto już w 1924 roku

Pod koniec 1924 roku wykupiono ziemię pod lotnisko we wsi Lubinek. W tym samym czasie rozpoczęto jego budowę. Obiekt został otworzony już we wrześniu 1925 roku. Dwa lata później obsługiwał połączenia do Poznania, Warszawy, Krakowa, Wilna i Lwowa. Co więcej, port lotniczy w Łodzi był bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym po zakończeniu wojny. W tamtym czasie Lublinek był drugim najpopularniejszym lotniskiem w Polsce.

Na jego płycie zostało odprawiona uroczysta msza święta

W czerwcu 1987 roku Jan Paweł II podczas swojej III podróży apostolskiej przyjechał do Łodzi. W ciągu całej swojej kadencji tylko raz odwiedził to miasto. Wówczas lotnisko Lublinek było wykorzystane do odprawienia uroczystej mszy świętej. Warto wspomnieć, że podczas uroczystości 1600 dzieci przystąpiło do pierwszej Komunii Świętej. Homilia poświęcona była autokatechizacji.

W 2006 roku nazwa portu została zmieniona

Przez cały okres funkcjonowania obiektu, port lotniczy nazywał się Lublinek. Była to nazwa zwyczajowa związana z miejscowością, w której powstało lotnisko. Natomiast 9 stycznia 2006 roku Gazeta Wyborcza poinformowała, że jego nazwa zostanie zmieniona na Łódzki Port Lotniczy im. Władysława Reymonta lub Lotnisko im. Władysława Reymonta. Ostatecznie wygrała druga opcja, która obowiązuje w obecnym nazewnictwie.

Lotnisko im. Władysława Reymonta w Łodzi jest miejskim portem lotniczym

W 2004 roku lotnisko jako jedyne w Polsce zostało dodane do traktatu akcesyjnego. Od tamtej pory traktuje się go jako miejski obiekt lotniczy, co ma związek z wieloma ograniczeniami. Obecnie liczba obsługiwanych lotów regulowana jest przez ULC, a wśród zabudowań miejskich musi być ona ograniczona do minimum, co negatywnie wpływa na rozwój łódzkiego portu.

Lotnisko w Łodzi było ważnym punktem komunikacyjnym na mapie Polski. Obecnie korzystają z niego mieszkańcy województwa łódzkiego podróżujący po Europie. Wokół obiektu można spotkać sporo firm zewnętrznych oferujących parking. Lotnisko Łódź zostało dogodnie położone, co umożliwia swobodne podróżowanie, tym samym ograniczając zmartwienia do minimum. Jeśli szukasz tanich i komfortowych miejsc postojowych, sprawdź stronę NextPark.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.