Lotnisko Kraków Balice - 5 ciekawostek

21 października 2021
Lotnisko Kraków Balice - 5 ciekawostek Photo by Severinus Dewantara on Unsplash

Lotnisko w Krakowie jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce. Można się z niego dostać w każdy zakątek świata, a liczba przewoźników, z którymi współpracuje, sięga 20 różnych firm z całej Europy. Port lotniczy leży w odległości 11 km od centrum Krakowa, przy ul. Jana Pawła II. Położony jest w dogodnej lokalizacji, dzięki czemu można się do niego dostać w szybki i bezproblemowy sposób. Poniżej przedstawiamy ciekawostki na temat lotniska Kraków Balice.

1. Lotnisko Kraków Balice było obiektem prywatnym

Krakowskie lotnisko powstało na miejscu prywatnego obiektu należącego do rodu Radziwiłłów. Zostało stworzone w XX wieku na życzenie księcia Hieronima Radziwiłła. Był to ostatni władca Balic pochodzący ze znamienitego rodu. To tam znajdowała się jego rodzinna posesja oraz zapraszani byli najznamienitsi goście. Hieronim Radziwiłł zmarł w 1945 roku po wkroczeniu sowietów do Balic, a jego najbliższa rodzina wyjechała poza granice Polski, gdzie mieszkała do końca życia. Po jego śmierci lotnisko służyło celom wojskowym. Do dzisiaj na jego terenie działa 8 Baza Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice.

2. Lotnisko zaczęło działać już w 1964 roku

Początki cywilnej działalności krakowskiego lotniska sięgają 1964 roku. Wcześniej korzystały z niego jedynie służby mundurowe. W 1964 roku władze wojskowe oddały 10 ha terenu na potrzeby przyszłego obiektu, udzieliły również niezbędnych pozwoleń na korzystanie z lotniska samolotom cywilnym. 29 lutego tego samego roku na pasie samolotowym wylądował pierwszy rejsowy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT. Z kolei w 1967 roku lotnisko zaczęło obsługiwać międzynarodowe połączenia. Utworzono tam przejście graniczne Kraków-Balice i GPK Kraków-Balice.

3. Lotnisko w Balicach nie było pierwszym w Krakowie

Pierwsze lotnisko w Krakowie przyjmujące loty pasażerskie było zlokalizowane w dzielnicy Czyżyny. Działało w latach 1923-1963. Powstało w 1912 roku na potrzeby rozwoju austro węgierskiego lotnictwa. W czasie II wojny światowej przejęli go Niemcy, a z czasem jego znaczenie się zmniejszyło. Pośredni wpływ miała na to coraz gęstsza zabudowa krakowskich dzielnic. Jego likwidacja rozpoczęła się w 1953 roku. Obecnie znajduje się tam park i Muzeum Lotnictwa. W 2003 roku ponownie otworzono fragment lotniska, obecnie mogą z niego korzystać lekkie samoloty i śmigłowce.

4. Dlaczego patronem lotniska jest Jan Paweł II?

Uroczyste nadanie krakowskiemu lotnisku imienia Jana Pawła II odbyło się w 1995 roku. Obiekt otrzymał takiego patrona, ponieważ to tam najczęściej lądował papież, odwiedzając różne części Polski. Co więcej, w holu terminalu lotów międzynarodowych umieszczona jest płaskorzeźba poświęcona Ojcu Świętemu. Obok obiektu znajduje się również ulica Jana Pawła II.

5. Pierwsza zagraniczna wizyta głowy państwa w Polsce

W 1966 roku na krakowskim lotnisku wysiadł Szachinszacha Iranu Mohammed Reza Pahlawi z małżonką. W tym samym roku do użytku oddano nowoczesny pawilon dworca pasażerskiego. Goście z Krakowa polecieli bezpośrednio do Gdańska. Było to niezwykle ważne wydarzenie w dziejach polski oraz liczące się z punktu widzenia obiektu. Od tamtej pory Kraków Balice stały się popularnym portem samolotowym, a zagraniczne podróże stały się choć trochę bardziej osiągalne.

Lotnisko Kraków Balice ma za sobą bardzo długą historię wypełnioną ciekawostkami i nieoczywistymi faktami. Obiekt cały czas jest modernizowany i rozbudowywany. W 2000 roku na jego terenie powstała strefa wolnocłowa, a w 2004 roku pojawili się pierwsi przewoźnicy niskokosztowi. Wokół lotniska powstały liczne parkingi. Lotnisko Balice po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaczęło się prężnie rozwijać, przyjmując co roku coraz więcej podróżujących.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.