Jak się poruszać po lotnisku Chopina?

3 grudnia 2021
Jak się poruszać po lotnisku Chopina? Photo by Oskar Kadaksoo on Unsplash

Aktualnie lotnisko Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce. Każdego roku obsługuje kilkanaście milionów pasażerów. Niezbędna jest zatem ogromna przestrzeń, aby wszyscy bez trudu mogli się pomieścić. Jak poruszać się po tak dużym lotnisku i znaleźć stanowiska odprawy lub punkty handlowo-usługowe? Jakich zasad trzeba przestrzegać, poruszając się po lotnisku Chopina?

Terminal A i garść informacji

Początkowo lotnisko Chopina posiadało 1 terminal. W kolejnych latach rozbudowano lotnisko i tak powstał terminal nr 2. Jednak w ostatnich latach podjęto decyzję, aby Terminal 1 i Terminal 2 określać jedną nazwą - Terminal A. W rzeczywistości jednak przed przyjazdem na lotnisko warto zaczerpnąć informacji, z którego terminalu odlatuje interesujący nas samolot lub też na który z nich przylatuje. Dzięki temu będziemy mogli podjechać od razu w odpowiednie miejsce.

Poza Terminalem A lotnisko Chopina posiada również 3 pirsy. Całkowita powierzchnia lotniska uwzględniająca terminal i pirsy wynosi ponad 110 m^2. W strefie tej dostępnych jest aż 100 stanowisk odprawy. Ponadto na lotnisku znajdują się również liczne stanowiska do samodzielnej odprawy, w tym te dla osób dokonujących jej z użyciem danych biometrycznych.

Nawigacja na lotnisku

Odnalezienie poszukiwanych punktów na lotnisku jest bardzo proste za sprawą dobrze funkcjonującego systemu nawigacji, na który składają się:

  • system oznaczeń wskazujących drogę
  • system oznaczeń poszczególnych punktów
  • monitory FIS
  • pylony informacyjne.

W zasadzie na całym obszarze lotniska obecne są oznaczenia, które wskazują, w którą stronę należy podążać w celu znalezienia poszczególnych punktów. Wyraźnie oznaczone są punkty odprawy, które naprawdę trudno jest przegapić. Wyróżnia je kolor pomarańczowy. Na lotnisku Chopina działają również monitory FIS, których liczba jest absolutnie wystarczająca. Mowa o monitorach wskazujących numery bramek check-in, odpowiadających poszczególnym lotom. W razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów ze znalezieniem jakiegoś punktu na lotnisku, zawsze można skorzystać z pylonu informacyjnego. To dużych wymiarów urządzenie z przyciskami INFO i SOS. Ten pierwszy umożliwia uzyskanie dokładnych informacji na temat tego, jak trafić w poszczególne miejsca na lotnisku. Natomiast SOS to przycisk, którego należy użyć w sytuacji alarmowej, w celu nawiązania połączenia z pracownikiem lotniska.

Poruszanie się po lotnisku w czasie pandemii COVID-19

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował wiele zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu. Ze względu na wstrzymanie lotów przez pewien czas lotnisko Chopina było zamknięte. Później częściowo je otworzono, z zakazem przebywania w terminalu osób, które danego dnia nie biorą udziału w żadnym locie. Obecnie możliwe jest odprowadzanie podróżnych oraz ich odbiór. Niemniej jednak warto obserwować sytuację, gdyż wraz z kolejnymi obostrzeniami wprowadzanymi na terenie kraju, może dojść do modyfikacji przepisów.

Nieustannie obowiązuje nakaz noszenia maseczek zakrywających usta i nos na terenie lotniska. Ponadto podróżni i inne osoby przebywające w terminalu powinny zachowywać od siebie dystans, aby uniknąć przekazania wirusa. Ponadto na lotnisku znajdują się liczne punkty z płynem dezynfekującym, z którego warto korzystać dla bezpieczeństwa własnego i innych.

Choć lotnisko Chopina jest dużym portem lotniczym, poruszanie się po nim nie należy do trudnych. Głównie ze względu na oznaczenia i inne elementy systemu nawigacji jest to zadanie proste, z którym powinien poradzić sobie każdy. Nawet

osoby, które po raz pierwszy odwiedzają jakiekolwiek lotnisko - także samochodem. Dla kierowców ważne jest gdzie pozostawić samochód. Pomoże w tym porównywarka najkorzystniejszych ofert miejsc parkingowych na lotnisku Chopina.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.