Jak przewozić sprzęt sportowy samolotem?

18 maja 2022
Jak przewozić sprzęt sportowy samolotem? Photo by Sebastian Staines on Unsplash

Ponadgabarytowy, niewymiarowy bagaż, jakim bez wątpienia jest sprzęt sportowy, wielu podróżnym sprawia problemy. Jest on nie tylko nieporęczny, ale także narażony na uszkodzenia. Jak więc przygotować go do transportu samolotem? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Bagaż sportowy w samolocie

W zależności od tego, jakimi liniami lotniczymi wybierzesz się w podróż, warunki przewożenia bagażu specjalnego mogą być nieco inne. Czasami jest on wliczony w koszt bagażu rejestrowanego. W przypadku tańszych linii lotniczych zazwyczaj wiąże się on z dodatkowymi opłatami. Chęć transportu sprzętu sportowego najlepiej zgłosić z dużym wyprzedzeniem, minimum 24-godzinnym, ponieważ bezpośrednio przed wylotem jego koszty będą znacznie wyższe. Jeśli chcesz zabrać ze sobą duży sprzęt, musisz to zgłosić najpóźniej na 3 godziny przed wylotem, by upewnić się, że na pokładzie jest miejsce. Opłata za przewóz sprzętu sportowego uzależniona jest także od jego wagi i rozmiarów. Najczęściej kwoty te wynoszą od 200 do niecałych 400 złotych za sztukę bagażu. Warto więc dokładnie zapoznać się z wymaganiami konkretnej linii lotniczej.

Jak zabezpieczyć sprzęt sportowy na czas podróży?

Sposób przewozu sprzętu sportowego będzie nieco inny, w zależności od jego specyfiki. Najczęściej na pokład samolotu zabierane są:

  • Narty i deski snowboardowe – dla wielu niezbędny element każdego zimowego wyjazdu. Aby mieć pewność, że bezpiecznie dotrą do celu, schowaj je do futerału. Jako jedna sztuka bagażu sportowego w tym przypadku rozumiany jest kompletny zestaw: dwie narty lub deska, dwa kijki oraz para butów.
  • Sprzęt do nurkowania – w tym przypadku najważniejsze jest to, by ze względów bezpieczeństwa przed podróżą opróżnić butlę tlenową oraz usunąć lub otworzyć zawory. Sprzęt możesz przewozić w bagażu rejestrowanym z ewentualną opłatą za nadbagaż. Za kompletny zestaw uważane są pianka, kamizelka, skarpety, maska, buty, płetwy, nóż, automat oddechowy i butla nurkowa. Najdelikatniejsze elementy owiń pianką, by nic im się nie stało.
  • Rower – przygotowanie go do podróży może być nieco bardziej skomplikowane. Przede wszystkim powinieneś odkręcić pedały lub schować je do środka. Następnie odkręć koło i przymocuj je do ramy roweru, a kierownicę umieść wzdłuż niej. Pamiętaj także o tym, by spuścić powietrze z opon. Aby najlepiej chronić rower, zapakuj go do specjalnej walizki. Jeżeli wyjmiesz baterię, możesz w ten sam sposób przygotować rower elektryczny. Chęć przewozu roweru należy zgłosić z wyprzedzeniem.
  • Sprzęt do surfowania – do ponadwymiarowych przedmiotów bez wątpienia należą deski do różnego typu surfingu. Pamiętaj, że należy zgłosić chęć zabrania do samolotu sprzętów tego typu. Przed zakupem biletu warto zapytać się o tę kwestię, ponieważ nie każda linia lotnicza pozwala na przewóz desek.
  • Kije golfowe – w tym przypadku sytuacja wygląda bardzo różnie. Zapakowane do torby kije w niektórych liniach lotniczych mogą być przewożone poza limitem rejestrowanego bagażu, ale bez dodatkowych opłat. W innych – konieczna jest dopłata. Pamiętaj o tym, by zapakować je do odpowiedniego pokrowca.

Jeżeli chcesz przewozić jakikolwiek sprzęt sportowy, sprawdź wymagania konkretnej linii lotniczej, zgłoś go z wyprzedzeniem i starannie zapakuj. Bez wątpienia najwygodniej będzie Ci dotrzeć na lotnisko własnym samochodem, jeśli planujesz transport dużego bagażu. Aby podczas Twojego wyjazdu, pojazd był bezpieczny, skorzystaj z prywatnych parkingów lotniskowych.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.