Czy parking to droga publiczna? I Przepisy

24 kwietnia 2024
Czy parking to droga publiczna? I Przepisy

Parking jest nieodłącznym elementem życia kierowców, zwłaszcza w dużych miastach i przy lotniskach. Jednak, czy parking należy do kategorii dróg publicznych, czy też stanowi odrębną przestrzeń? Czy parking to droga publiczna? Sprawdźmy to!

Co to jest droga publiczna?

Droga publiczna to przestrzeń przeznaczona do ruchu pojazdów, która jest własnością państwa lub samorządu, podlega przepisom ruchu drogowego i jest zarządzana przez odpowiednie organy administracji. Droga publiczna stanowi istotny element infrastruktury umożliwiając transport lądowy osób oraz towarów.

Droga publiczna nie może być wykorzystywana jako miejsce parkowania pojazdów. Prawo drogowe w Polsce reguluje wiele kwestii związanych z parkowaniem pojazdów na drogach publicznych (np. strefy płatnego parkowania). Zatrzymanie i postój pojazdu na drogach publicznych jest dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których auto jest widoczne dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i nie wpływa na jego utrudnienie.

Co to jest parking?

Parking to zazwyczaj prywatna przestrzeń przeznaczona do parkowania pojazdów, takich jak: samochody osobowe, ciężarowe czy motocykle. Korzystanie z parkingu wiąże się z opłatami za każde zajęte miejsce parkingowe, które mogą być naliczane: godzinowo, dziennie lub miesięcznie.

W Polsce, wśród najczęściej spotykanych parkingów znajdują się: parkingi uliczne, podziemne, wielopoziomowe, parkingi przy obiektach użyteczności publicznej, parkingi lotniskowe. Parkingi zapewniają wygodę i bezpieczeństwo dla pozostawianych pojazdów, a także ułatwiają dojazd do danego miejsca, np. poprzez bliskość terminalu lotniska.

Czy parking to droga publiczna?

Nie, parking nie jest drogą publiczną. W Polsce parkingi są traktowane jako drogi wewnętrzne, a nie publiczne. Kierowcy korzystający z parkingu mają prawo do użytkowania drogi publicznej w celu dojazdu do miejsca postojowego. Na drogach wewnętrznych, w tym parkingach, obowiązują zasady określone przez zarządcę drogi lub właściciela terenu, a nie przepisy prawa o ruchu drogowym, chyba, że wyznaczono tam strefę ruchu. Tak właśnie jest na wszystkich Parkingach Lotniska Chopina, gdzie oprócz postanowień Regulaminu Parkingów, obowiązuje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988 z późn. zm.).

Podsumowanie:

Parkingi to ważny element infrastruktury drogowej w Polsce, podnoszący bezpieczeństwo kierowców. W trakcie podróży możemy na nich zaplanować niezbędną przerwę i odpoczynek, zatankować paliwo, zjeść posiłek, a na niektórych parkingach nawet przenocować w hotelu przed odlotem.

Jak szybko znaleźć odpowiedni parking przy lotnisku? Obecnie, najlepszym sposobem na znalezienie najlepszego miejsca parkingowego w Polsce jest skorzystanie z porównywarki internetowej NextPark. Po wejściu na stronę wyszukiwarki parkingów Next Park, wystarczy wpisać miejsce docelowe na przykład: parking lotnisko Kraków oraz datę podróży, a wyszukiwarka pokaże listę dostępnych, wolnych miejsc parkingowych w okolicy lotniska.

NextPark to nowoczesna i przyjazna dla użytkownika strona internetowa. Dzięki szybkiemu, łatwemu i bezpiecznemu procesowi rezerwacji, za pośrednictwem NextPark, możesz bez wysiłku zaoszczędzić i zagwarantować sobie najtańszy i najlepszy parking przy lotnisku!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.